KUMULIPO, CZYLI STWORZENIE ŚWIATA WEDŁUG HAWAJCZYKÓW


Wtorek, 17.09, g. 18.00, Wstęp Wolny
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa 

KUMULIPO, CZYLI STWORZENIE ŚWIATA WEDŁUG HAWAJCZYKÓW - spotkanie z rodowitym Hawajczykiem, pieśniarzem, tancerzem hula i propagatorem kultury hawajskiej Joshuą Lanakilą O Ka '?ina I Ka Pono Mangauil, który opowie o wierzeniach i tradycjach ludu Pacyfiku oraz zaśpiewa fragmenty poematu "Kumulipo" w kompaniamencie rytualnych bębnów pahu, wykonanych ze skóry rekinawww.hula.waw.pl Organizacja Tomasz Madej MAiP.


O nauczycielu:
Joshua Lanakila O Ka 'Āina I Ka Pono Mangauil urodził się w 1986 roku na małej plantacji trzciny cukrowej w mieście Honoka’a, położonym nad Koa'alau, północnowschodnimi klifami wyspy Hawai'i. Wychował się w lasach Ahualoa, na zboczach Mauna-a-Wākea, w rejonie Hāmākua. Lanakilia ukończył Kanu O Ka 'Āina NCPCH, pierwszą szkołę opartą na rdzennej tradycji hawajskiej. Rok po uzyskaniu dyplomu w 2004 roku, został nauczycielem kultury hawajskiej w swoim mieście. Był pierwszym uczestnikiem, a obecnie jest dyrektorem programowym pierwszej Wymiany Kulturowej Rdzennej Młodzieży (Native Youth Cultural Exchange) pomiędzy Hawajczykami i autochtoniczną ludnością Ameryki Północnej. Reprezentował też naród hawajski na konferencji „Power Shift” w 2009 roku w
Waszyngtonie. Obecnie jest kierownikiem studiów hawajskich w Honoka’a School, oraz źródłem wiedzy o kulturze i tradycji hawajskiej i cieszy się autorytetem wśród Hawajczyków. Podróżuje po wszystkich hawajskich wyspach oraz do Japonii, dzieląc się i nauczając tradycji swojego ludu. Jest znanym pieśniarzem, tancerzem hula oraz popularyzatorem idei powrotu do źródeł, tradycyjnego rolnictwa, natury i stylu życia.