ZA CHINY LUDOWE...

Niedziela, 8.09, godz. 16.00, Galeria Azjatycka, Freta 5

ZA CHINY LUDOWE CZYLI ZAPISKI Z CODZIENNOŚCI PAŃSTWA ŚRODKA – spotkanie z autorką nowowydanej przez PWN książki o Chinach, Katarzyną Pawlak, która opowie o tym jak socjolożka stała się sinolożką i co z tego wynikło; silkroad.edu.plO książce:
Na czym polega „syndrom zależności od miasta” – choroba pokoleniowa młodych Chińczyków? Jak hukou – system rejestracji ludności, determinuje życie Chińczyka? Czy żyć z klasą to znaczy żyć po koreańsku? Jakie jest 80 hou – nowe pokolenie, które bardziej niż polityka i społeczeństwo interesuje konsumpcja oraz kreowanie siebie? Czy nadal lepiej urodzić syna? I jak właściwie wygląda miłość po chińsku?

Za Chiny ludowe to migawki z chińskiej codzienności, obraz życia lao baixing, czyli tak zwanych zwykłych ludzi, mieszkańców współczesnych Chin; to próba uchwycenia zmian zachodzących w tym olbrzymim i błyskawicznie rozwijającym się kraju. To również opowieść o tym, jak trudno być „obserwatorem dopuszczonym”, który zdołał przedrzeć się przez barierę nieufności.