Powrót do przyszłości... 21 wiek Światowej Eksploracji"Powrót do przyszłości... 21 wiek Światowej Eksploracji"

Poniedziałek 10 lutego godz. 18.00,
Nowa Siedziba Muzeum, Solec 24 (główne wejście)
Wstęp Wolny

Alan Nichols, prezes The Explorers Club – organizacji unikatowej o światowym zasięgu, liczącej 110 lat, opowie o pasji odkrywania, wyzwaniach eksploracyjnych przyszłości i roli jaką odegrali członkowie Klubu w badaniu Ziemi, oceanów i kosmosu.

ALAN NICHOLS

Absolwent Stanford University i Stanford Law School, prawnik, znawca Tybetu i Azji Środkowej, podróżnik, członek The Explorers Club i od 2012 roku jego prezes.
Głównym motywem jego wypraw były święte góry całego świata. Okrążył świętą górę Kailasa w południowym Tybecie jako pierwszy cudzoziemiec od czasów II wojny Światowej. Wspinał się na święte góry w Stanach Zjednoczonych, Chinach, Japonii, Himalajach, Europie, Afryce i Ameryce Południowej. Poszukiwał także grobu Dżingis-Chana.

Zapalony rowerzysta – zorganizował rowerowe wyprawy przez najtrudniejsze górskie i pustynne szlaki - przeszło 5000 kilometrów z Chińskiego Xinjiangu, przez Pamir, Kunlun, Karakorum, i Himalaje do Tybetu i blisko 4000 kilometrów Jedwabnym Szlakiem z Aszhabadu w Turkmenistanie przez Bucharę, Chiwę, Taszkient, Biszkek i Kirgistan do Ałma Aty w Kazachstanie. Przemierzył na rowerze Jedwabny Szlak ze Stambułu do Xi’anu.
Jest autorem licznych książek i artykułów w których opisał doświadczenia z podróży.

Więcej na stronie: http://www.explorers.org/index.php/news/news_detail/the_explorers_club_elects_alan_nichols_president

THE EXPLORERS CLUB powstał w Nowym Jorku w 1904 r. Celem organizacji jest popieranie i popularyzowanie badań Ziemi, głębin morskich, przestrzeni kosmicznej oraz troska o zachowanie światowego dziedzictwa przyrody i kultury.

Członkami Klubu byli lub są pierwsi ludzie na biegunach - Roald Amundsen i Robert Peary, na Księżycu - Neil Armstrong iBuzzAldrin, badaczka szympansów - JaneGoodall i goryli - Diane Fossey, kierownik zwycięskiej wyprawy na Mount Everest - lord John Hunt i pierwszy zdobywca tego szczytu - sir Edmund Hillary, żeglarz, archeolog Thor Heyerdahl i archeolog oceaniczny RobertBallard, który odnalazł wrak „Titanica"; ludzie, którzy dotarli do najgłębszego miejsca naszej planety, dna Rowu Mariańskiego - Don Walsh iJacques Piccardoraz James Cameron; prezes NationalGeographic - Gilbert M. Grosvenor i inni.

Pierwszym Polakiem przyjętym do Klubu był w 1920 r. Henryk Arctowski - polarnik, kierownik naukowy międzynarodowej wyprawy na drewnianym żaglowcu Belgica(1897-99) pierwszej, która przezimowała w Antarktyce. Następnym, Antoni Jurasz – chirurg, profesor Uniwersytetu Poznańskiego, twórca i dziekan Polskiego Wydziału Lekarskiego na Uniwersytecie w Edynburgu. Pierwszym po II wojnie światowej przyjętym z terenu Polski był Kazimierz Kordylewski – astronom, odkrywca pyłowych pierścieni Księżyca.

ODDZIAŁ POLSKI THE EXPLORERS CLUB powstał w 1993 r. Propaguje odkrycia - szczególnie polskich badaczy. Przypomina zapomnianych bohaterów historii eksploracji.

Prezesem Oddziału Polskiego The Explorers Club jest Monika Rogozińska, kulturoznawca, dziennikarz, uczestniczka zimowej eksploracji Himalajów i Karakorum. Członkami Oddziału Polskiego są m.in.:dr geografii Małgorzata Dziewięcka - znawca kultur południowej Afryki, specjalista wolontariatu;Elżbieta Dzikowska - historyk sztuki, dziennikarz, reżyser filmowy, wraz z Tonym Halikiem odnalazła ostatnią stolicę Inków w dżungli Peru, Vilcabambę; nestor polskich speleologów, polarnik i pisarz Maciej Kuczyński; archeolog i egiptolog prof. dr hab. Karol Myśliwiec;prof. dr hab. MariaOlech - biolog, polarniczka, uczestniczka i kierownik wypraw polarnych na Spitsbergen i w Antarktyce, zarazem żeglarka, która przepłynęła jachtem Przejście Północno-Zachodnie, trasę z Atlantyku na Ocean Spokojny między północnym wybrzeżem Ameryki a Oceanem Arktycznym. Tę samą trasę pokonał jachtem jako najmłodszy kapitan lekarz kardiologJacek Wacławski. Członkiem Klubu jest Krzysztof Wielicki - alpinista, zdobywca Korony Himalajów - 14 ośmiotysięcznych szczytów Ziemi w wielu przypadkach w pionierskim stylu: zimą, samotnie, nowymi drogami; kierownik misji archeologicznych w Sudanie,także ratunkowych na terenach przeznaczonych do zalania przez Nil – dr Henryk Paner oraz prof. dr hab.Mariusz Ziółkowski archeolog kierujący Ośrodkiem Badań Prekolumbijskich UW i polska stacją naukową w andyjskim Cuzco,prowadzący badania w Ameryce Łacińskiej. Do Oddziału Polskiego należą także nurkowie: Tomasz Stachura, Piotr Wytykowski, Roman Zajder, Marcin Jamkowski… oraz wielu innych.

Więcej na stronach:
http://www.explorers.org/index.php/about/about_the_club
http://www.explorersclubpoland.pl/