Już od 21 kwietnia nowa wystawa: Wietnam. Pasja ambasadora.

Zapraszamny Serdecznie do Galerii Azjatyckiej. Od 21 kwietnia mogą Państwo obejrzeć nową wystawę "Wietnam. Pasja ambasadora"

Bohaterem wystawy jest Tadeusz Findziński (1911-1987) - dyplomata, artysta i kolekcjoner, postać niezwykle ciekawa i znacząca dla historii polsko-wietnamskich kontaktów.

Przed wojną student architektury na Politechnice Warszawskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych, w czasie okupacji działacz ruchu oporu (brał m.in. udział w zamachu na "Café Club"), w roku 1945 zaczął pracować w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Przez resztę zawodowego życia związany był z dyplomacją, nigdy jednak nie zerwał ze sztuką.

W roku 1962 został ambasadorem Polski w Demokratycznej Republice Wietnamu. Przez trzy fascynujące lata dzielił czas pomiędzy pracę dyplomatyczną i własną twórczość. Kontakt z pejzażem, kulturą i ludźmi Wietnamu okazał się niezwykle inspirujący. Powstały setki prac: portretów, scen rodzajowych, aktów, pejzaży. Przeważają wśród nich żywe, syntetyczne szkice, na gorąco utrwalające ludzkie twarze czy charakterystyczne motywy zaobserwowane czy to w najbliższym otoczeniu, na ulicach Hanoi, czy podczas podróży po północnym Wietnamie. Oprócz rysunków, pasteli i innych technik malarskich na papierze Tadeusz Findziński eksperymentował też - jako jedyny zapewne polski artysta - z malarstwem sztalugowym laką, techniką spotykaną wyłącznie w Wietnamie.

Trzyletni pobyt w Hanoi ambasador wykorzystał również na stworzenie kolekcji wietnamskiej sztuki. Pasjonowała go przede wszystkim ceramika. Ta dziedzina sztuki Wietnamu nie była jeszcze wówczas powszechnie znana. W światowych kolekcjach i literaturze ginęła w cieniu tradycji chińskich. Tadeusz Findziński, kierując się zarówno radami wietnamskich przyjaciół: artystów, archeologów, antykwariuszy, jak i własną intuicją artystyczną zgromadził niemal dwieście okazów o prostych i doskonałych zarazem formach. Ilustrują one niemal całą, liczącą dwa tysiące lat, historię wietnamskiej sztuki ceramicznej - od pierwszych wieków naszej ery po wiek XIX.

Dzięki synowi ambasadora, Krzysztofowi Findzińskiemu, który w 2008 roku zdeponował w Muzeum Azji i Pacyfiku spuściznę ojca, Muzeum Azji i Pacyfiku może zaprezentować polskim widzom tę wyjątkową, niewątpliwie jedyną w Polsce kolekcję. Jej uzupełnieniem są inne przedmioty przywiezione z Wietnamu, m.in. barwne, ludowe drzeworyty i niezwykłe tkaniny. Wraz z autorskimi pracami Tadeusza Findzińskiego tworzą one sugestywny obraz fascynacji krajem, w którym polski artysta i dyplomata spędził - według jego własnych wspomnień - jedne z najszczęśliwszych lat swojego życia.