WYSTAWA ZŁOTA BIRMA

Wystawa Złota Birma - sztuka i rzemiosło Myanmaru
29 stycznia - 2 stycznia 2010

Miejsce: Galeria Azjatycka,
ul. Freta 5,Warszawa
tel. 0-22 635 28 11
poniedziałek, wtorek,piątek,  sobota, niedziela 12.00 - 18.00
wtorek, środa, czwartek 10.00 - 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł,
w czwartki wstęp wolnyWystawa „Złota Birma” to tylko część kolekcji tradycyjnej sztuki Myanmaru, jaką udało się zgromadzić Dyrektorowi Muzeum Andrzejowi Wawrzyniakowi podczas trzech wypraw do tego kraju w latach 2008-2009. Łącznie liczy ona około 500 dzieł sztuki i rzemiosła birmańskiego wysokiej klasy i wielkiej urody. O ile do niedawna Birma w Muzeum Azji i Pacyfiku była prawie nieobecna, teraz możemy pochwalić się jedyną w Polsce kolekcją birmańską, nie tylko liczną i cenną, ale dającą też różnorodny i głęboki wgląd w tradycje artystyczne i religijne „Złotego Kraju”. W przyszłości zostanie jej poświęcony odrębny dział ekspozycji stałej w nowym gmachu Muzeum.


Wśród 170 eksponatów na obecnej wystawie znalazły się przede wszystkim przedmioty sakralne, związane z buddyzmem therawada: naczynia ceremonialne, trójbarwne obrazy na lace, ołtarze i drobne formy architektoniczne, a także bardzo ciekawe manuskrypty kammavasa – buddyjskie i hinduskie święte księgi w bogato dekorowanej oprawie.Wiele z tych przedmiotów wykonano ze słynnej birmańskiej laki, złoconej i zdobionej charakterystycznymi inkrustacjami ze szkła. Prezentujemy również drewniane, marmurowe i metalowe rzeźby o bogatej, zróżnicowanej ikonografii. Ukazują one bodhisattwów i mnichów buddyjskich, Buddę w różnych pozach, m.in. wizerunek Buddy wchodzącego w nirwanę, a także bóstwa lokalne, postacie z hinduskich mitów oraz birmańskiej historii. Obok nich pojawia się sztuka dworska: rzeźby przedstawiające królów i królowe, zapaśników i szamanów, legendarne zwierzęta, lalki teatralne, a także przedmioty dekoracyjne i instrumenty muzyczne, z ceremonialnym bębnem dong-son. Oprócz swojej niewątpliwej wartości historycznej czy ikonograficznej sztuka ta zachwyca bogactwem kształtów i barw, przepychem złota i lśniących inkrustacji. Mam nadzieję, że takie samo wrażenie „Złota Birma” zrobi na naszej publiczności.

O kraju tym słyszy się głównie w kontekście burzliwych wydarzeń politycznych. My chcemy pokazać go od strony artystycznej tradycji, poprzez sztukę, która pozwala się porozumieć nawet odległym i bardzo odmiennym kulturom.

Relacja z Nowej Wystawy na kanale TVN WARSZAWA
Witold Odrobina podziwia Daleki Wschód

Nazywana jest "złotym krajem", bo do zdobienia niezwykle wielu budowli używa się tego cennego kruszczu. To kraj dla wytrawnych podróżników, którzy wiedzą, czego szukają. Witold Odrobina opowieści o Birmie słuchał w Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta 5.

aby obejrzeć film kliknij na link:
http://www.tvnwarszawa.pl/9466,program.html

Z prasy o Nowej Wystawie: MUSIMY POZNAĆ TEN KRAJ - Magdalena Abakanowicz, rzeźbiarka (czytaj więcej....)PATRONAT MEDIALNY:

Zapraszamy Serdecznie do obejrzenia wystawy:
Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, Warszawa

tel. 0-22 635 28 11
poniedziałek, wtorek, piątek, sobota, niedziela 12.00 - 18.00
wtorek, środa, czwartek 10.00 - 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł,
w czwartki wstęp wolny