Wystawa "Magiczna broń z nieba..." w Państwowym Muzeum Sztuki Narodów Wschodu

19 lutego 2013 r. w Państwowym Muzeum Sztuki Narodów Wschodu w Moskwie odbył się wernisaż wystawy “Magiczna broń z nieba. Broń indonezyjska ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie”.

Indonezyjska broń biała była podstawą kolekcji założycielskiej Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, które powstało w 1973 r. (wówczas pod nazwą Muzeum Archipelagu Nusantary) w wyniku przekazania na rzecz Państwa Polskiego prywatnego zbioru sztuki i rzemiosła indonezyjskiego przez Andrzeja Wawrzyniaka. Kolekcja w latach późniejszych była systematycznie poszerzania i obecnie stanowi jedną z największych poza obszarem samej Indonezji.

Wystawa w Państwowym Muzeum Sztuki Narodów Wschodu w Moskwie prezentuje 217 obiektów będących w większości egzemplarzami broni białej, w tym przede wszystkim krisów (103 obiekty) ale także puginałów, mieczy, broni drzewcowej i innych. Jest to niezwykle cenna i reprezentatywna kolekcja prezentowana w jednym z największych i najbardziej prestiżowych muzeów na świecie. Wystawie towarzyszy także bogato ilustrowany katalog w językach rosyjskim i angielskim.Więcej zdjęć z ekspozycji i wernisażu TUTAJ

Wydarzenie to z pewnością będzie dobrym zaczątkiem do wznowienia, niegdyś owocnej współpracy między Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie i Państwowym Muzeum Sztuki Narodów Wschodu w Moskwie jak też innymi instytucjami kulturalnymi w Rosji i na całym świecie.

Katalog towarzyszący wystawie


Materiał video z wystawy “Magiczna broń z nieba. Broń indonezyjska ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie” na portalu tvkultura.ru http://tvkultura.ru/article/show/article_id/77821


Państwowym Muzeum Sztuki Narodów Wschodu w Moskwie
20 luty - 12 maj 2013

Facebook TUTAJ