Leon Barszczewski – fotograf XIX-wiecznej Samarkandy


„Leon Barszczewski – fotograf XIX-wiecznej Samarkandy”
10 października – 10 listopada, Traffic Club,  ul. Bracka 25, Warszawa

Leon Barszczewski (1849-1910) - wybitny podróżnik, fotograf i badacz Azji Środkowej. Przez ponad 20 lat przebywał na terenie Emiratu Buchary. W latach 1876-1897 odbywał liczne wyprawy do Turkiestanu, Chanatu Buchary, Badachszanu i Darwazu, podczas których opracowywał mapy, badał szlaki komunikacyjne pogranicza z Chinami i Afganistanem. Był prekursorem badań archeologicznych w Afrasiabie, starożytnej Samarkandzie. Jego liczne zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze dały początek Muzeum Historycznemu w Samarkandzie.
 Wielka pasja Barszczewskiego była fotografia i jego zdjęcia z wielu podróży otrzymały dwa złote medale na wystawach w Paryżu w 1895 roku i w Warszawie w 1901 roku.

Wystawa ukazuje niezwykle zdjęcia będące bezcennym zapisem minionych czasów, dokumentujące przyrodę oraz życie codzienne mieszkańców Badachszanu, Turkiestanu, Chanatu Buchary i Pamiru.

Fotografie zostały udostępnione przez Igora Strojeckiego – prawnuka L. Barszczewskiego.
Wystawa powstała w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu

Wszystkich zainteresowanych publikacjami na temat Leona Barszczewskiego prosimy o kontakt z jego prawnukiem - Igorem Strojeckim (tel. kom. 604 679966, email: istrojecki@o2.pl)

Organizator: Karolina Krzywicka (email: karolinakrzywicka@wp.pl)