PAMIĄTKA Z PODRÓŻY NA WSCHÓD


PAMIĄTKA Z PODRÓŻY NA WSCHÓD

25 lutego – 10czerwca 2012
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Kontakt 22 635 28 11

Wystawa, na którą tym razem Państwa zapraszamy, jest inna niż te, do których na ogół przywykliśmy – my i nasza publiczność. Trochę to wystawa, a trochę happening, odwołujący się do osobistych wspomnień i emocji.

Punktem wyjścia były rozmaite „pamiątki z”, jakie kryją się w magazynach wielu muzeów świata. Trafiają do zbiorów jako dary, nierzadko z dobrodziejstwem inwentarza większych kolekcji, często też ofiarowane z głębokim przekonaniem o ich wartości, jaką miały dla swoich pierwszych właścicieli. Wątpliwa estetyka oraz komercyjny charakter tych przedmiotów, które przede wszystkim miały schlebiać gustom i wyobrażeniom turystów, sprawiają, że muzealnicy poszukujący obiektów mocno osadzonych w lokalnej kulturze – tzw. autentyków – długo patrzyli na nie niechętnym okiem. Były spuścizną nieco kłopotliwą, nierzadko wstydliwą i skrywaną przed publicznością. Kiedy jednak przyjrzeć się im bliżej, spoza kontrowersyjnej co najmniej estetyki wyłania się specyficzny obraz dalekich krajów, stworzony zarazem przez i dla tych, którzy je przywozili – zbudowany ze wspomnień i wyobrażeń, marzeń i oczekiwań. Od pewnego czasu te świadectwa międzykulturowych spotkań i wzajemnych nieporozumień również wkraczają w pole zainteresowań badaczy.


Z drugiej strony, niemal każdy z nas przechowuje w domu swoje własne pamiątki z podróży, bliższych czy dalszych. Brzydkie i ładne, banalne i wartościowe – wszystkie odgrywają ważną rolę w życiu swoich właścicieli dzięki emocjom i historiom, jakie przywołują. Zaprosiliśmy więc do współpracy grupę współczesnych podróżników, którzy użyczyli nam nie tylko przedmiotów ze swoich kolekcji, ale i towarzyszących im opowieści. Rezultatem tego eksperymentu jest zbiór, który nas samych po części zaskoczył, po części oczarował, a także i wzruszył. Mamy nadzieję, że również w naszych widzach wzbudzi żywe uczucia. Zapraszamy wszystkich we wspólną podróż na Wschód, po pamiątki i wspomnienia.

Komisarze wystawy: Joanna Wasilewska, Tomasz MadejBIŻUTERIA ETNICZNA AFGANISTANU
ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie

20 czerwca – 15 października 2012
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa

Wystawa ukazuje bogaty i reprezentatywny zbiór biżuterii etnicznej Afganistanu. Jego punktem wyjścia była kolekcja zgromadzona przez Andrzeja Wawrzyniaka, twórcę i dyrektora Muzeum Azji i Pacyfiku, a następnie wzbogacona o liczne obiekty pozyskane przez darczyńców. Biżuteria ta, wykonywana przede wszystkim dla kobiet ze srebra lub białego metalu, wyróżnia się wielką dekoracyjnością i ornamentyką opartą na rozmieszczonych symetrycznie motywach geometrycznych i roślinnych.
Dominującą grupę w kolekcji biżuterii afgańskiej stanowią ozdoby etniczne grup koczowniczych zwanych kuczi, z charakterystycznymi ozdobami czołowymi i naszyjnikami o masywnych i zróżnicowanych formach. Są one bardzo bogato zdobione wielobarwnymi paciorkami, sztrasami i szkłami na kolorowych podkładach oraz niezliczonymi przywieszkami z łańcuszków i monet.  Tradycyjna biżuteria poza swoją nadrzędną funkcją zdobniczą, określała status kobiety, jej pozycję w społeczności, a niejednokrotnie pełniła rolę ochronną przed „złym okiem”.
 Do unikatowych obiektów należą naszyjniki w formie sztywnej, ciężkiej obręczy z turkusami i lazurytami, charakterystyczne dla nielicznych i żyjących w oddalonych regionach kraju ludów dardyjskich: Nuristańczyków i Kalaszów, a także zróżnicowane formy kolczyków i ozdób skroniowych oraz bransolet.
Oddzielną grupę ozdób popularnych w Afganistanie stanowią rozpowszechnione także na innych obszarach muzułmańskiego świata amuletnice – w formie cylindrycznych, prostokątnych lub trójkątnych pojemniczków, zawierających zwitki z wersetami z Koranu, owinięte kawałkiem woskowanego płótna, które miały chronić właścicielki przed urokiem, chorobą i wszelkim złem.
Na wystawie prezentowane są także dekoracyjne nakrycia głowy różnych grup etnicznych zamieszkujących Afganistan: Pasztunów, Hazarów i Turkmenów, w tym powszechnie noszone do dziś, malownicze czapeczki koloh, niemal całkowicie pokryte użytymi wtórnie elementami biżuterii, paciorkami i monetami.
 Uzupełnieniem ekspozycji jest kilka strojów kobiecych, z jakimi noszona jest eksponowana biżuteria.

Wystawie towarzyszyć będą liczne imprezy popularyzujące kulturę i sztukę Afganistanu, w tym prelekcje, prezentacje slajdów oraz pokazy tradycyjnych tańców afgańskich.

Komisarz wystawy: Karolina Krzywicka
(karolinakrzywicka@wp.pl)

UŚMIECH AZJI.
Fotografie Sylwii Malon-Schulze
Wstęp wolny


Od 1 czerwca do 2 lipca 2012
Traffic Club,  ul. Bracka 25, Warszaw

Uśmiech to najprostsza droga do serca, niezależnie od miejsca na ziemi i języka jakim się posługujemy. To również najlepszy sposób porozumienia z dziećmi, które wszędzie na świecie żywiołowo i emocjonalnie reagują na przyjazny kontakt.
Sylwia Malon-Schulze spędziła 5 lat w Państwie Środka, utrwalając na zdjęciach ulotne chwile z życia dzieci. W kraju, gdzie tradycja łączy się w zawrotnym tempie z nowoczesnością, właśnie dzieci do perfekcji opanowały sztukę cieszenia się prostymi sprawami, są zawsze ciekawe świata i nowych twarzy. Ich życie ma różne odcienie - na zdjęciach zobaczymy dzieci z biednych i bogatych rodzin, pochodzące z dominującej grupy Chińczyków Han i z wielu barwnych mniejszości narodowych, z wielkich miast i
odległych prowincji. Ta migawka z uśmiechniętych Chin jest naszą azjatycką propozycją na Dzień Dziecka.

www.sylwiamalon.com
http://skosnookiepozdrowienia.blox.pl

Organizacja: Karolina Krzywicka karolinakrzywicka@wp.pl)