MOKO MAORYSKI TATUAŻ


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wernisaż wystawy:
MOKO MAORYSKI TATUAŻ
Twórczość Francisa Pottera  

Wernisaż odbędzie się 10 listopada o g. 17.00.
Wystawa potrwa do 30 listopada. 


Moko – tatuaż maoryski jest jedną z najbardziej spektakularnych form trwałego zdobienia ludzkiego ciała. Spiralne linie pokrywające twarze mieszkańców Nowej Zelandii wzbudzały grozę, ale i fascynację wśród pierwszych podróżników europejskich docierających do Aotearoa – krainy długiej białej chmury. To właśnie wytatuowana twarz była najważniejsza dla Maorysów. Misterne motywy były źródłem identyfikacji plemiennej, indywidualnej historii, prestiżu, głowa zaś stanowiła sacrum, skupiała mana – siłę duchową.

Współcześnie tatuaż wyszedł poza ramy cielesności, stał się źródłem inspiracji dla artystów pracujących w różnych mediach. Francis Potter, nowozelandzki artysta, którego prace można zobaczyć na naszej wystawie, zainteresowany jest przede wszystkim „rolą, jaką Moko odgrywa w naszym [nowozelandzkim] społeczeństwie jako kulturowy znacznik oraz tym, kto ma prawo własności do tego artefaktu naszej kultury. Wierzę, że nasze społeczeństwo słynie ze zrozumienia, tolerancji, dzielenia się wartościami, które się nakładają i przenikają wzajemnie. Mając na uwadze taki ideał, nowoczesne społeczeństwo Nowej Zelandii może być miejscem, gdzie wszyscy, łącznie z Pakeha[termin maoryski oznaczający mieszkańców o europejskich korzeniach, ludność napływową], mają prawo nosić Moko jako kulturowy i osobisty wyznacznik”.

Francis Potter (Nowozelandczyk – Pakeha) ukończył Szkołę Sztuk Pięknych Elam uzyskując w 1999 dyplom z portretu. Na wystawie w Galerii Azjatyckiej prezentuje prace operujące zarówno tradycyjnymi jak i nowoczesnymi technikami, począwszy od dzieł wykonanych na płótnie akrylem, olejem, tuszem, a skończywszy na wydruku cyfrowym. Wystawa Francisa odnosi się do nowozelandzkich motywów związanych z tatuażem, ale również do nowozelandzkich ikon popkultury.  Kontaktpotterboy4@gmail.com

Wystawa objęta Honorowym Patronatem Ambasady Nowej Zelandii w Polsce

Organizator: Tomasz Madej, MAiP

GALERIA AZJATYCKA MUZEUM AZJI I PACYFIKU
ul. Freta 5 (Nowe Miasto), Warszawa
pon., pt., sob., niedz.12-18
wt., sr., czw., 10 -18
tel. (22) 635 28 11

Cena biletów na wystawę:
normalne – 5 zł,
ulgowe – 3 zł
w czwartki – wstęp wolny

strona muzeum: muzeumazji.pl
fanpage muzeum: facebook.com/muzeumazji
muzealny blog: muzeumazji.blogspot.com