26.11 Wystawa "KOLORY ŻYCIA. SUZANI – HAFTOWANE TKANINY Z AZJI CENTRALNEJ"

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wystawę "KOLORY ŻYCIA. SUZANI – HAFTOWANE TKANINY Z AZJI CENTRALNEJ", prezentującą kolekcję oryginalnych haftowanych tkanin suzani, należących do tradycyjnej sztuki dekoracyjnej Uzbekistanu i Tadżykistanu oraz innych krajów Azji Centralnej.

Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek 26 listopada o godz. 18.00 w Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie.

Wystawę będzie można obejrzeć d 27 listopada 2015 do 29 lutego 2016 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, przy ul. Solec 24. Od wtorku do niedzieli, w godz. 12-18. Wstęp wolny.


SUZANI to zachwycające swoimi żywymi, skontrastowanymi barwami i pięknymi haftowanymi wzorami tkaniny, którym zawdzięczają swoją nazwępochodzącą od perskiego słowa „igła”. Suzani należą do najbardziej popularnych i jednocześnie zróżnicowanych przykładów sztuki użytkowej w Tadżykistanie i Uzbekistanie, a także w innych krajach Azji Centralnej, gdzie od stuleci są kontynuowane tradycje hafciarskie. Choć istnieją pewne utrwalone typy kompozycji, kolorystyka i motywy zdobnicze, typowe dla poszczególnych regionów i możemy wyróżnić charakterystyczne cechy suzani np. z Taszkentu, Samarkandy, Buchary, Nuraty czy Fergany, to każde suzani jest naznaczone nieograniczoną wyobraźnią hafciarek i indywidualną interpretacją ornamentów.
Do najbardziej popularnych wzorów, wyróżniających suzani należą wielobarwne, koliste medaliony, stylizowane, kwiatowe rozety, które są często zwielokrotnione i rozmieszczone symetrycznie najczęściej na purpurowym tle, których geneza ma związek z utrwalonymi od stuleci motywami solarnymi. Dominującymi motywami zdobiącymi suzani są bogate i zróżnicowane formy roślinne, tworzące symetryczną kompozycję lub nawiązujące do wyobrażeń rajskiego ogrodu, wyróżniających suzani z dużych ośrodków miejskich. W tkaninach ludowych często powtarzają się motywy będące ukrytymi symbolami i motywami apotropaicznymi, takimi jak owoc granatu - symbol płodności, nóż - chroniący przed „złym okiem” i ptaki - przynoszące szczęście.

Według tradycji suzani stanowiło przede wszystkim ważny element posagu panny młodej, która od dziecięcych lat wraz z kobietami z rodziny haftowała swoje suzani weselne. Obecnie suzani wciąż pełnią pewną rolę w obrzędach weselnych w Uzbekistanie i Tadżykistanie, jednak przede wszystkim pełnią one dziś funkcję dekoracyjną we współczesnych domach mieszkańców Azji Centralnej. Współcześnie tkaniny suzani poza swoją rolą dekoracyjną, stały się także źródłem wielu inspiracji dla projektantów mody i twórców współczesnego designu, którzy wykorzystują ornamenty typowe dla suzani w swoich projektach.

Na wystawie prezentowane są przede wszystkim wielkoformatowe suzani ludowe z dominującymi motywami kwiatowych rozet, lecz znajdują się wśród nich także suzani zdobiące jurty nomadów oraz stanowiące rzadkość tkaniny z przedstawieniami figuralnymi. Wśród eksponatów, na wystawie znalazły się także tradycyjne stroje tadżyckich kobiet – kurtai czakan, wyróżniające się bogatymi zdobieniami, haftowanymi w identyczne wzory, występujące także na tadżyckich suzani. Dopełnieniem kolekcji tradycyjnych tkanin suzani Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie będą przykłady współczesnego designu, dzięki któremu suzani zyskały swego rodzaju drugie życie, wychodzące poza ich osadzoną w tradycji funkcję. Na wystawie wspaniałym tego przykładem są meble obite we współczesne suzani według projektów Anna Suzani Studio.

Wystawie towarzyszyć będą liczne wydarzenia związane z tematyką Azji Centralnej, fascynującego i wciąż mało znanego regionu Azji, którego dzieje związały ze sobą wielu Polaków. W dniach 14-15 stycznia 2016 roku odbędzie się interdyscyplinarna konferencja „Orient-Etno-Design”, która może zainteresować sympatyków sztuki Wschodu i poszukujących etnicznych i orientalnych inspiracji w modzie i designie.

W dniach 13-14 lutego 2016 zapraszamy na Festiwal Azji Centralnej, którego program wypełnią liczne wykłady, prelekcje, spotkania z podróżnikami oraz artystami, a także bazar z przekąskami kuchni środkowoazjatyckiej oraz pięknym i oryginalnym rękodziełem z Uzbekistanu, Tadżykistanu, Kirgistanu i Afganistanu.

Wystawę „KOLORY ŻYCIA. SUZANI – HAFTOWANE TKANINY Z AZJI CENTRALNEJ” można obejrzeć od 27 listopada 2015 do 29 lutego 2016 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, przy ul. Solec 24. Od wtorku do niedzieli, w godz. 12-18. Wstęp wolny.

Kurator wystawy: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Uzbekistanu w Polsce

Projekt plastyczny wystawy: Piotr Jaszczołt
Projekt katalogu: Magdalena Niernsee
Partner: Anna Suzani Studio
Sponsor wernisażu: SC Corporate

Patroni medialni: "Weranda", "Podróże", "Voyage", "Poznaj Świat", Etnosystem.pl, Kontynent Warszawa, Ale Piękny Świat

Kontakt: karolinakrzywicka@muzeumazji.pl