MINANGKABAU. Kultura i sztuka Sumatry

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie serdecznie zaprasza na wystawę:

MINANGKABAU. Kultura i sztuka SumatryData: 14 stycznia – 14 lutego 2012 r.
Miejsce: Galeria Azjatycka Muzeum Azji i Pacyfiku , Freta 5, Warszawa

Wystawa powstała z myślą o prezentacji najbardziej charakterystycznych aspektów tradycji społeczności Minangkabau, zamieszkującej Zachodnią Sumatrę. Zgromadzone na niej fotografie, eksponaty oraz film pozwalają spojrzeć z różnych perspektyw na tę fascynującą, mało znaną dotychczas w Polsce kulturę. Ekspozycję podzielono na cztery części, z których każda poświęcona jest odrębnemu elementowi „świata Minangkabau”: tradycyjnej architekturze, pięknym krajobrazom, zwyczajom weselnym - w tym sztuce muzycznej – oraz Strażnikom Tradycji, czyli osobom przekazującym wiedzę o starych zwyczajach młodszemu pokoleniu.
Każdy z działów ilustrowany jest fotografiami, wykonanymi podczas tegorocznej wyprawy badawczej Marii Szymańskiej-Ilnata i Tomasza Madeja na Sumatrę. Dopełnieniem ekspozycji są obiekty ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku, pośród których na szczególną uwagę zasługuje przepiękny, zabytkowy kris – sztylet z kościaną rękojeścią, a także stroje młodej pary i tancerki, udostępnione przez Ambasadę Republiki Indonezji w Warszawie oraz przedmioty przywiezione przez komisarzy wystawy.
Wystawa poprzez zróżnicowane środki przekazu przybliża polskiemu odbiorcy odległą kulturę, ukazując kontekst, sposób użytkowania i powstawania prezentowanych przedmiotów. Mamy nadzieję, że sumatrzańskie obrazy i dźwięki pozwolą gościom Galerii Azjatyckiej poczuć atmosferę niezwykłej, zachwycającej Indonezji.

Patronat Honorowy Ambasady Republiki Indonezji w Warszawie
Sponsor: Kopiko
Partner: restauracja Tobaya.

Patroni medialni: Radio Kampus, Kontynent Warszawa, Czas dzieci, Kultura Ludowa