GANGES - Z BIEGIEM ŚWIĘTEJ RZEKI

 
Wtorek, 15.11 GANGES - Z BIEGIEM ŚWIĘTEJ RZEKI - pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów, podróżników, przewodników himalajskich i organizatorów Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA; www.festiwalterra.pl Wraz z prelegentami zdecydowaliśmy, że wstęp na spotkanie wynosi 8 zł, a zebrane dotacje pragniemy przekazać na odbudowę buddyjskiego klasztoru Tashiding w Sikkimie.Ganges jest niezwykłą rzeką. Od ilości wody, którą niesie rzeka zależą losy milionów mieszkających nad nią ludzi. Szczególnie ważny jest okres wiosenny gdy topnieją śniegi z górskich lodowców i okres letni gdy nadchodzą opady monsunowe. Ale przede wszystkim Ganges, albo Ganga, uważana jest przez wyznawców hinduizmu za świętą rzekę - boginię. Pielgrzymi z całych Indii przybywają do świętych miejsc położonych nad jej brzegami aby wykąpać się w jej wodach. Wierzą, że taka kąpiel oczyści ich z grzechów. O wschodzie słońca i tuż przed jego zachodem wierni modlą się do rzeki medytując, śpiewając mantry, puszczając na jej wody ofiary w postaci łódeczek z liści, czy dokonując rytualnych ablucji.
Naszą podróż rozpoczniemy od Himalajów Garhwalu gdzie z ośnieżonych gór biorą początek rzeki Bhagirati, Alaknanda i Mandakini, które po połączeniu tworzą rzekę Ganges. Ich źródła to sanktuaria stanowiące cel licznych podróży religijnych. Dotrzemy do nich wędrując szlakami pielgrzymów. Zjeżdżając na niziny zatrzymamy się w Riszikeszu - znanym centrum jogi i Haridwarze - mieście gdzie zobaczymy jedno z największych świąt hinduistycznych - Kumbh Mela. Następnie dotrzemy do Allahabadu, w którym łączą się trzy rzeki: Ganges, Yamuna i niewidzialna Saraswati, do fascynującego Varanasi, Kalkuty i wyspy Sagar w Zatoce Bengalskiej, do której wpadają wody świętej rzeki.

Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie
Podróżnicy, autorzy wystaw fotograficznych i książek o Himalajach, prekursorzy profesjonalnych pokazów slajdów podróżniczych w Polsce.
Pasja podróżowania stała się ich sposobem na życie. W 1988 po raz pierwszy wyruszyli w Himalaje indyjskie i nepalskie. Następnie przyszedł czas na Syberię, rosyjski Daleki Wschód, Mongolię, Azję Środkową, Iran, Pakistan, Tybet, a także Wenezuelę, Tanzanię i Turcję.
Szczególnie chętnie wracają w indyjskie Himalaje. Fascynuje ich różnorodność etniczna i gościnność mieszkających tam ludzi. Od 1994 prowadzą Agencję Podróżniczą Terra Incognita: prowadzą wyprawy trekkingowe w Himalaje, prezentują pokazy slajdy ze swoich podróży i organizują festiwal TERRA.
Więcej: www.terra.waw.pl