PASTERZE RENIFERÓW MONGOLSKIEJ TAJGI

Zapraszamy Państwa Serdecznie 21.01.2009 do Galerii Azjatyckiej na spotkanie z prof. Lechem Mrozem i prof. Jerzym S. Wasilewskim z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Rozpoczęcie o godz. 18.00.

Spotkanie jest poświęcone plemieniu Cataanów - "Ludzi reniferów" i jest połączona z promocją książki "Pasterze Reniferów Mongolskiej Tajgi"


Kilka wypraw polskich etnologów badało obszar Północnej Mongolii, obrzeża Kotliny Darchackiej, które dawniej nosiły nazwę Kraju Urianchajskiego i były terenem rywalizacji Rosji i Chin. Tę część tajgi zamieszkuje plemię Cataanów — „ludzi renifera”. Są górskimi pasterzami rena, niemongolskiego pochodzenia. Ich własny język, należący do języków turkijskich, ulega zapomnieniu. Nie mieszkają w jurtach, ale w namiotach–szałasach przypominających indiańskie tipi, lepiej niż gdzie indziej zachował się wśród nich archaiczny szamanizm.


"Nie mogliśmy stać z boku i patrzeć, jak ginie pewna kultura, nie byliśmy też w stanie udzielić pomocy materialnej, która miałaby więcej niż symboliczny wymiar. Mogliśmy tylko zapisać to, co ważne i ciekawe w tuchalarskich dziejach, obyczaju,dzisiejszych perypetiach, i przedstawić to Czytelnikom.[...]


Niech teksty etnografów, którzy dniami i tygodniami mieszkali i koczowali razem z górskimi pasterzami, będą spłatą długu wdzięczności zaciągniętego w czasie badań. To nasze ostatnie podziękowanie za ciepłe przyjęcie i życzliwość, jaką nas obdarzali. Może w pewien sposób przyczyniliśmy się do utrwalenia ginących tradycji..."


Jerzy S. Wasilewski, Smutek Sajanów.Report o ginącej mniejszości.