TRADYCYJNA OPERA PEKIŃSKA

PIĄTEK 3.04. Galeria Azjatycka, ul. Freta 5, godz. 18.00 Wstęp bezpłatny

Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu Teatry Azji. O Tradycyjnej Operze Pekińskiej opowie mgr Maurycy Gawarski, który przedstawi najważniejsze kwestie związane z tradycją opery pekińskiej, jej estetyką oraz symboliką. Prelekcji towarzyszyć będzie pokaz unikalnych zdjęć aktorów opery pekińskiej, wykonanych przez prelegenta na scenie i za kulisami pekińskich teatrów, oraz zaprezentowane zostaną elementy chińskiego kostiumu teatralnego – „smocza szata”, buty na koturnie, buty na miękkiej podeszwie, sztuczne brody, bicz koński.

Tradycyjna opera pekińska jest obecnie najpopularniejszym gatunkiem tradycyjnego teatru w Chinach. Powstała na przełomie XVIII i XIX wieku z połączenia najlepszych elementów istniejących ówcześnie stylów teatralnych, stąd uznawana jest za symbol narodowej sztuki scenicznej. Jest rodzajem synkretycznej sztuki widowiskowej, łączącej w sobie tradycyjną chińską muzykę, śpiew, recytację, poezję, stylizowany ruch sceniczny, taniec, żonglerkę, akrobacje oraz kunszt wojowania.


mgr Maurycy Gawarski jest absolwentem sinologii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pod kierunkiem dr hab. Lidii Kasarełło, profesor UW, napisał i obronił pierwszą w polskiej literaturze sinologicznej pracę szczegółowo omawiającą zagadnienie postaci scenicznej w tradycyjnej operze pekińskiej. Jest także absolwentem Akademii Chińskiego Teatru Tradycyjnego –uczelni w Pekinie, specjalizującej się w kształceniu adeptów tradycyjnej opery pekińskiej.