Nowa wystawa MAiP w Traffic Club


Zapraszamy na nową wystawę w Trafiic Club, tym razem odbędziemy wizualną podróż na Vanuatu a naszym przewodnikiem będzie Krzysztof Muskalski.

VANUATU – raj nietknięty. Fotografie Krzysztofa Muskalskiego.
Traffic Club, ul. Bracka 25
6 kwietnia – 6 maja 2009

VANUATU odkryte zostało dla reszty świata przez kapitana Jamesa Cooka w roku 174. Zwabił go tu rozświetlający niebo południowego Pacyfiku żar buchający z gardzieli wulkanu Asur na wyspie Tanna. Fotografie Krzysztofa Muskalskiego ukazują nam podwoje świata pełnego obrzędów, ceremonii i zwyczajów oraz świat nieujarzmionej natury, zamknięty na 83 wyspach.

Vanuatu jest najbardziej zróżnicowanym kulturowo krajem na świecie. Posiadając niespełna 190 tysięcy mieszkańców szczyci się 113 językami i niezliczonymi dialektami. Ta zadziwiająca różnorodność jest rezultatem 3000 lat migracji ludności z wielu wysp Pacyfiku, która złożyła się na niezwykłą mozaikę kulturową archipelagu. Przywiązanie ni-Vanuatu, jak nazywają siebie mieszkańcy archipelagu, do tradycji było na tyle silne, ze oparto się burzliwym czasom kolonialnym i przetrwało do dziś. Na większych wyspach możemy wciąż podziwiać wiele tradycyjnych ceremonii i obrzędów. Sztuka, w jej wielu formach, od dekorowania ciała i tatuaży do dopracowanych masek, nakryć głowy i rzeźb, stanowi żywotną część uroczystości rytualnych i życia społeczności w wioskach. Atmosfera ta ma również wpływ na sztukę współczesną. To tutaj tworzą od kilkudziesięciu lat światowej sławy artyści Nikolai Michoutouchkine i Aloi Pilicko.

O autorze:
Krzysztof Muskalski, dr nauk med., lekarz okulista z Częstochowy - obok pracy zawodowej jego pasją są podróże i fotografia artystyczna. Odwiedził wiele zakątków Europy, Ameryki, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. Swoje wrażenia z wypraw opisuje w licznych artykułach, przedstawia na spotkaniach autorskich, w audycjach radiowych i telewizyjnych.
Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików oraz Fotoklubu RP. Swoje fotografie prezentował na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrody i wyróżnienia w konkursach fotograficznych oraz autorski album fotografii „Czas Podróży”.