ŚWIAT W ZASIĘGU NOSA

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie:

ŚWIAT W ZASIĘGU NOSA - spotkanie z Krzysztofem Świdrakiem i Katarzyną Skawską, połączone z promocją książki NATIONAL GEOGRAPHIC.

Jeżeli chcesz wiedzieć jak pachną różne zakątki Świata i dołączyć do wytrawnych kolekcjonerów zapachowych wspomnień przyjdź:

1 PAŹDZIERNIKA GODZ. 18.00
GALERIA AZJATYCKA, ul. Freta 5, Warszawa

WSTĘP WOLNY

To nie jest zwykła książka. To nie jest zwykły przewodnik. Takiej książki jeszcze nie było.Myślisz Paryż - widzisz wieżę Eiffla. Mówisz Indie – widzisz Taj Mahal. A pustynia? Pustynia to piasek. Jak wyglądają turystyczne zakątki Świata mniej więcej wiemy. Część widzieliśmy na własne oczy, inne na filmach, czy zdjęciach. Ale jak ten Świat pachnie? Okazuje się, że całkiem różnie. Bo przecież wszystko ma jakiś zapach: miejska ulica, polna droga, mieszkanie przyjaciół, międzynarodowe lotnisko i świt na sawannie. Ludzki zmysł węchu zapamiętuje o wiele więcej niż oczy i uszy. Oboje podróżujemy po Świecie. Zaczęliśmy się zastanawiać nad fenomenem, jakim jest zapach. Tak narodził się pomysł na książkę.

Jest ona po brzegi wypełniona zapachami.


W jedyną swego rodzaju podróż zaprosiliśmy osoby, które na podróżowaniu znają się jak mało kto. Przewodnikiem był nos. W podróż zaprosiliśmy 10 osób:Urszula Dudziak opowiada jak pachną Stany Zjednoczone.
Beata Pawlikowska przybliża zapach Afryki.
Mateusz Kusznierewicz w bardzo plastyczny sposób wyjaśnia jak pachną morza, oceany, ale również wiatr. Według niego, zapach ma także swój kolor.
Robert Makłowicz zabrał nas w przejażdżkę po Europie po której aż nam się zakręciło w nosie.
• Z Markiem Kamińskim odkryliśmy, że nawet bieguny pachną.
Martyna Wojciechowska zaprowadziła nas do Azji.
Wojciech Cejrowski do Ameryki Południowej.
• Z Jarkiem Kretem przenieśliśmy się na Madagaskar.
Witkor Bater odkrył zapachy Rosji.
Artur Orzech powąchał Persję.
Wszystkich zafascynował zapach. Ale oprócz podróżników, mamy w naszej książce wybitnych speców od zapachów. Anna Adamowicz jedna z kilku osób w Polsce, która zawodowo zajmuje się tworzeniem zapachów oraz doc. dr hab. Przemysław Bieńkowski z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, który w bardzo ciekawy sposób wyjaśnia tajemnice naszego węchu.

Ludzki zmysł węchu jest w stanie rozróżnić około 10 tys. zapachów, pies wielokrotnie więcej. Perfumiarz, gdy co dzień tworzy zapachy używa około 200 podstawowych składników, a zna ich kilka tysięcy. Nasz nos tak jak i mięśnie na siłowni – można ćwiczyć. Gdy wąchamy, porównujemy, zapamiętujemy zapachy i później do nich wracamy, zostają na długo w naszej pamięci. Każdy z nas ma bowiem pamięć węchową, zdolność kojarzenia i wrażliwość na zapachy. Naszą książkę wydał National Geographic, więc każdy, kto po nią sięgnie najdzie tam również przepiękne zdjęcia.

Weźcie głęboki wdech i wybierzcie się z nami w zapachową podróż!
Kilka linków o naszej książce Świat w zasięgu nosa:
Gazeta Wyborcza: http://turystyka.gazeta.pl/Turystyka/1,82269,6532553,Swiat_w_nosie.html
TVP:http://www.tvp.pl/styl-zycia/magazyny-sniadaniowe/kawa-czy-herbata/wideo/wachanie-swiata
Ksiązki.TV: http://ksiazki.tv/n/942