Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, partner festiwalu, zaprasza!


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie,
partner festiwalu, zaprasza!
Festiwal Filmowy "Kino w Pięciu Smakach" to jedyny w Polsce przegląd kinematografii azjatyckiej, który już po raz trzeci przeniesie nas jesienią w parny, zmysłowy, pełen koloru świat Dalekiego Wschodu. Tym razem w programie festiwalu znajdziemy perły kina tajskiego. Pen-ek Ratanaruang, gość honorowy festiwalu zaprezentuje retrospektywę swoich filmów, w tym najnowszy pt. „Nimfa”. Nadal obecna na festiwalu kinematografia wietnamska reprezentowana będzie przez Chuyên Bui Thac i niezależne filmy Nguyen Trinh Thi. Wydarzeniem będzie polska premiera dzieła czterech wielkich tajskich reżyserów, nowelowy film pt. "Sawasdee Bangkok”, w reżyserii Aditya Assarat, Kongdeja Jaturanrasamee, Pen-Eka Ratanaruang, Wisita Sasanatieng.
Akcenty wietnamskie pojawią się też w młodym polskim kinie - na festiwalu miejsce będzie miała premiera filmu "Hanoi - Warszawa" Katarzyny Klimkiewicz oraz specjalny, uroczysty przedpremierowy pokaz z wietnamskimi napisami "Mojej krwi" w reżyserii Marcina Wrony.

„Nimfa”, reż, Pen-ek Ratanaruang, Tajlandia 2009
Do tej egzotycznej filmowej uczty przygotowano szereg wydarzeń towarzyszących, w ramach których publiczność zaprosimy w daleką podróż do Azji.

Gościnnie: Festiwal Włóczykij z Gryfina na „Kinie w pięciu smakach”

Gryfiński Festiwal Miejsc i Podróży „Włóczykij” (www.wloczykij.com) to 10-dniowy festiwal skierowany do ludzi, którzy „odnajdują swoją podróżniczą i życiową „tropę” z dala od utartych szlaków” - jak mówi Przemek Lewandowski, spiritus movens festiwalu.
W tym roku gryfiński festiwal wystąpi gościnnie w warszawskim kinie Muranów w postaci cyklu prezentacji niezwykłych wypraw do Azji odbytych przez polskich podróżników. W programie:
sobota, 24.10.2009

fotografia z prezentacji Arkadiusza "Aruna" Milcarza
15:30 – Arkadiusz „Arun” Milcarz „Indonezja a nawet Papua Nowa Gwinea”
17:00 – Jerzy Arsoba - "Barwy i twarze Laosu"

niedziela, 25.10.2009


fotografia z prezentacji Sebastiana Durbacza
15:00 – Sebastian Durbacz - "Wietnam - tam i z powrotem"
16:30 – Andrzej Muszyński "W poszukiwaniu sprzeczności. Tajlandia, Kambodża"
Kino Muranów, Warszawa
bilety: 5 zł, bilet na wszystkie prezentacje: 15 zł

Targi podróży
Pokazom slajdów i niezwykłych opowieści podróżników towarzyszyć będą Targi podróży. We foyer kina Muranów zaprezentują się firmy podróżnicze, które organizują niestandardowe i alternatywne wyprawy do krajów Azji Południowo - Wschodniej. Wszyscy ci, w których mieszka niespokojny duch wędrowca i odkrywcy, którzy nie tylko cenią największe atrakcje podróżnicze i skarby kultury, ale z równie intensywną pasją zapuszczają się w odludne zakątki, znajdą dla siebie odpowiednią propozycję. W czasie targów będzie można zapoznać się z „dorobkiem” firm jak i aktualnymi ofertami, trasami, cennikiem. Doświadczeni podróżnicy podzielą się także uwagami dotyczącymi przygotowań do podróży, transportu, sprzętu, a także udzielą dobrych rad na wyprawę, jakich na próżno szukać w przewodnikach. W targach wezmą udział: Arsoba Travel, Asia Travel, MK Tramping, Klub Obieżyświat i Aslema Tours.
niedziela, 25.10.2009, godz. 14:30 - 18:30
foyer kina Muranów, ul. Generała Andersa 1

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria, www.arteria.art.pl
Szczegółowy program: www.piecsmakow.pl
Karnety w sprzedaży na stronie internetowej festiwalu!

3. Festiwal Filmowy „Kino w pięciu smakach”
22 – 27.10.2009 Warszawa, kino Muranów, KINO.LAB
24 – 27.10 Kraków, Kino Pod Baranami
29 – 31.10 Poznań, Kino Muza
3 – 8.11 Łódź, Kino Charlie
6 – 12.11 Katowice, Kino Światowid