ŚLADAMI EWENKIJSKICH MYŚLIWYCH

Środa, 3.02. godz. 18.00 ŚLADAMI EWENKIJSKICH MYŚLIWYCH - relacja z badań etnograficznych w południowej Jakucji Piotra Wójcika, magistranta Instytutu Etnologii i Antropologii UW. Z cyklu: WYPRAWY NA KRAŃCE ŚWIATA

Olokminski Rejon Republiki Jakuckiej odwiedziłem dwukrotnie lipiec-sierpień 2007 i czerwiec-wrzesień 2009. Latem można dostać się tam wyłącznie drogą powietrzną lub wodną - drogi rozmywają się w syberyjskich błotach (widziałeś kiedyś samochód, który zapadł się pod ziemie? :D Ja widziałem). Podczas pobytu tam zajmowałem się badaniami etnograficznymi lokalnych społeczności, głównym celem pierwszego wyjazdu byli Ewenkowie, drugim rosyjscy osadnicy tych terenów. Życie zarówno jednych, jak i w większości drugich jest w bardzo dużej mierze uzależnione od tajgi i matki Leny - rzeki, toteż w trakcie swojej pracy spędziłem kilka dni w tajdze zarówno z Ewenkami jak i miejscowymi Rosjanami, sami siebie nazywającymi Jakutianami (jako, że czują się już w pełni zaadaptowanymi mieszkańcami Jakucji).


O celach, sposobach, technikach i relacjach zarówno pierwszej jak i drugiej grupy oraz o tym jak wzajemnie układają sobie podział dóbr wszelakich oferowanych przez tajgę właśnie chętnie chciałbym opowiedzieć. Będzie kilka anegdot i opowieści o tym jak im się tam dobrze/tudzież niedobrze w tajdze poluje. Poruszony będzie temat ochrony przyrody i gospodarki leśnej władz rosyjskich i jak się to ma w odniesieniu do praktyk ewenkijskich myśliwych, polujących z dziada-pradziada nad tą samą rzeką od wieków. Trochę o przyrodzie, trochę o geografii, trochę o etnografii. 

Przeplatane wszystko będzie zdjęciami i filmikami ilustrującymi temat spotkania.

Miejsce Spotkania: Galeria Azjatycka,
ul. Freta 5,Warszawa
tel. 0-22 635 28 11

 wstęp wolny