INDONEZJA W POWIĘKSZENIU - plakat, program, opis, jak trafic..

INDONEZJA W POWIĘKSZENIU

inauguracja cyklu "Azja i Pacyfik w Powiększeniu"


Czwartek, 25.03. godz. 19.00
Klub Powiększenie, ul. Nowy Świat 27
Wstęp wolny - ilość miejsc ograniczona


Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Klub Powiększenie zapraszają na podróż do Indonezji, krainy tysiąca wysp i dymiących wulkanów. Tego wieczoru na żywo będą mogli Państwo obejrzeć tradycyjny, dworski taniec jawajski i ekspresyjny taniec balijski, zobaczyć pokaz sztuk walki Silat oraz wysłuchać relacji podróżników. Punktem kulminacyjnym programu będzie występ Warsaw Gamelan Group, jedynego w Polsce zespołu wykonującego tradycyjną muzykę jawajską na oryginalnych instrumentach oraz przedstawienie teatru cieni - "Wayang kulit".

Ditunggu Kedatangannya - zapraszamy serdecznie!


W PROGRAMIE:

Taniec  Jawajski GAMBYONG - w wykonaniu Marii Szymańskiej

Gambyong -tradycyjny taniec jawajski, wystepujący obecnie w kilku odmianach. Taniec ten eksponuje kobiece piękno, wdzięk i zmysłowość. Wykonywany jest najczęściej podczas uroczystości weselnych przez 1- 6 tacerek. Towarzyszy mu tradycyjna orkiestra jawajska, a ruchy tancerki doskonale współgrają z dźwiękami bębna.

Marii Szymańskiej - stypendystka programu Darma Siswa rządu indonezyjskiego, która studiowała tradycyjny taniec jawajski w Instytucie Sztuki Indonezyjskiej w Surakarcie.

„Balijskie Impresje” pokaz slajdów Marty Sienkiewicz

Marta Sienkiewicz - Absolwentka Instytutu Muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim oraz stypendystka rocznych studiów w Instytucie Sztuk Indonezyjskich w Denpasar na Bali. Podczas pobytu w Indonezji uczyła się gry na gamelanie balijskim ; zarówno w jego bambusowej odmianie, którą szczególnie upodobała, jak i tej bardziej szlachetnej składającej się z gongów i sztabek z brązu. Przemierzając wyspę wzdłuż i wszerz miała okazję podziwiać kunszt balijskich strojów, barwnych makijaży, grację tancerek i bogactwo tradycyjnych ceremonii. A w oddali słychać było wciąż dźwięki gamelanu...

Taniec Balijski
CONDONG- Martyna Ćwiek

Condong to pierwsza, otwierającą część klasycznego balijskiego tańca Legong Keraton, tradycyjnie wykonywanego przez trzy dziewczynki, które opowiadają tańcem historię króla Lasem, który według legendy, uwiódł on córkę swojego wroga, z którym toczył wojnę. Cały Legong składa się części dramatycznych, w których taniec ma funkcję narracyjną, ale też czysto abstrakcyjnych i taką właśnie partię przedstawia postać nazywana Condong - służąca dwóch królewien, która zapowiada ich pojawienie się w dalszej części.

Martyna Ćwiek - studentka muzykologii na Uniwersytecie Warszawskim, a w roku akademickim 2008/09 jako stypendystka programu Darmasiswa studiowałam w I.S.I. (Instytut Sztuk) Denpasar tradycyjny taniec balijski.

"Wyprawa na Jawę" pokaz slajdów Marii Szymańskiej

Taniec Yapong - Iwona Czapla i Róża Puzynowska

Yapong to popularny taniec wywodzący się z Dżakarty. Często postrzegany jest jako taniec tradycyjny, jednak w rzeczywistości stworzył go w latach 70-tych ubiegłego wieku słynny jawajski choreograf - Bagong Kussudiardjo bazując na żeńskich tańcach z dawnej Batawii.

Pokaz Sztuki Walki SILAT- Eko Winardi

Wayang Kulit - przedstawienie teatru cieni

Koncert Warsaw Gamelan Group tradycyjnej muzyki jawajskiej na oryginalnych instrumentach.

 Wystawy fotografii
"Z gongami w tle..." Marty Sienkiewicz
"Archipelag sztuki - portrety indonezyjskich artystów" Marii SzymańskiejPatronat medialny:


Miejsce: KLUB POWIĘKSZENIE, Nowy Świat 27 (w podwórku)http://www.muzeumazji.blogspot.com/
http://www.klubpowiekszenie.pl/
www.myspace.com/warsawgamelangroup