OSTATNI PRZYSTANEK ANDAMANY

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na spotkanie.

OSTATNI PRZYSTANEK ANDAMANY
(pokaz multimedialny)- spotkanie ze Stanisławem Olędzkim magistrantem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW. Cykl "Wyprawy na krańce świata"

Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
Data: 28.04.2010 godz. 18.00 WSTĘP WOLNY

Od prelegenta:
Moim zamiarem nie jest pokazanie pięknych krajobrazów, miejscowych osób czy nietypowych zjawisk, raczej pokazanie Indii od strony normalnych, codziennych czynności i sytuacji z jakimi ma do czynienia turysta, a dokładnie ten specyficzny typ – Backpacker. Wiele razy skupiamy się na podziwianiu widoków, staramy się nimi nasycić, robimy zdjęcia i wiele, wiele innych by „zapamiętać”. Jednak gdy wracamy do kraju najbardziej brakuje nam tych rzeczy do których, podczas wyjazdu, przywykliśmy najbardziej. Dla mnie, są to godziny siedzenia na stopniu w indyjskich pociągach, przemierzając tysiące kilometrów. Są to poszukiwania najtańszych hoteli, wchodzenie za szemranymi przewodnikami w coraz to mniejsze uliczki i ciągłe tłumaczenia. Aż w końcu chai - najnormalniejsza , indyjska herbata. W najprostszym, dworcowym wydaniu to mleko z torebką herbaty, w restauracjach wzbogacane o przyprawy, a czasem i tłuszcz. Nieraz zastępowało śniadanie i kolacje, wielokrotnie gdy trzeba było rozwiązać jakiś problem, wystarczyło kupić chai, usiąść i napić się, a rozwiązanie przychodziło samo.
Wiele ze zdjęć było wykonanych „prawie” przypadkowo, w momentach oczekiwania na pociąg, na jedzenie w restauracji czy po prostu w chwili odpoczynku między jednym a drugim „punktem” planu.


Zdjęcia wykonane zostały podczas wyjazdu na indyjski Archipelag Andamanów i Nikobarów. Wyjazd ten miał miejsce od 26 października do 7 grudnia 2009 roku, i stanowi punkt wyjścia dla mojej pracy magisterskiej, pod roboczym tytułem - „Odnaleźć siebie, czyli cele podróży backpackerów”.