Syria - na styku wielkich kultur. Prelekcje M. Kołodziejczyka i J. Poniewiery

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na ilustrowane przeźroczami opowieści o Syrii, po której Jarosław Poniewiera i Maciej Kołodziejczyk podróżują co roku od kilkunastu lat. Po prelekcjach osobom zainteresowanym udzielimy informacji na temat tego, jak najlepiej podróżować po Syrii indywidualnie oraz w sposób zorganizowany.
( na zdjęciu Łuk Hadriana w Palmirze autor: J. Poniewiera)

„Wyprawa do Syrii to znakomity pomysł dla wszystkich osób zmęczonych skomercjalizowaną turystyką, przede wszystkim zaś dla tych, którzy pasjonują się archeologią, historią i geografią. W niewielu krajach zachowała się tak ogromna ilość zabytków starożytności oraz tak wiele ciekawych miejsc, o których współczesna cywilizacja prawie zupełnie zapomniała. Syria przez wieki znajdowała się na styku wielkich kultur: Egiptu i Mezopotamii, starożytnego Rzymu i Persji, Bizancjum i świata arabskiego. Opowiemy o ważnych zabytkach starożytności: Palmyrze, Apamei i Sergiopolis - zagubionych wśród pustyni miastach; St. Simeon i Mushabbakk – zapomnianych bazylikach i klasztorach wczesnochrześcijańskich; pokażemy Damaszek – najstarsze miasto świata, miejsce grobu św. Jana Chrzciciela i nawrócenia św. Pawła. Dzieje średniowiecza na Bliskim Wschodzie przybliżą nam ilustracje miejsc związanych z wielką kulturą islamu: słynne meczety dynastii Umajjadów i niedostępne twierdze arabskie. Jednak atmosferę wieków średnich podobno najlepiej w świecie oddają potężne mury Crac des Chevaliers – legendarnego zamku rycerzy krzyżowych.”
Maciej Kołodziejczyk i Jarosław Poniewiera

Prelekcje odbędą w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku na Nowym Mieście (ul. Freta 5) w dwóch częściach:
- 24 kwietnia (sobota) o godz. 18.00: Syria – na styku wielkich kultur (część 1: Starożytność i początki chrześcijaństwa)
- 8 maja (sobota) o godz. 18.00: Syria – na styku wielkich kultur (część 2: Od wypraw krzyżowych do sytuacji dzisiejszej).
Wstęp na jedno spotkanie - 6 zł od osoby.

http://www.laurazja.pl/

fot. Zamek joannitów Crac des Chevaliers (autor: J. Poniewiera)