ARTAUD I SEN BALIJSKI

Piątek, 28.05.godz. 18.00 ARTAUD I SEN BALIJSKI
- spotkanie z Larsem Oeyno, szefem grupy teatralnej Grusomhetens Teater z Oslo, inspirującej się twórczością wielkiego surrealisty Antonina Artaud, twórcy tzw. Teatru Okrucieństwa, który studiował m.in. rytualny teatr balijski i szeroko pojętą tradycję duchową Orientu. Wykład w jęz. angielskim, z tłumaczeniem. Wstęp 6 zł.Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa

Lars Řyno
– aktor i dyrektor Grusomhetens Teater (Teatru Okrucieństwa) w Oslo.
Absolwent Wydziału Aktorskiego The Sately Theatre School w Oslo. Po ukończeniu szkoły przez sześć lat występował w Trřndelag Teater w Trondheim. W kolejnych latach współpracował z wieloma teatrami, w tym niezależnymi. Od 1992 roku na stałe związany z Teatrem Grusomhetens jako jego dyrektor, a zarazem spiritus movens. Wystawił z nim ponad 18 spektakli. Laureat wielu nagród, m.in. nagrody Danse og Teatersentrums za najlepsze przedstawienie roku 2004, The Gospel according to Thomas (Ewangelia według świętego Tomasza). Otrzymał nominację do nagrody Hedda 2008/2009 za najbardziej interesujące wydarzenie teatralne (spektakl Fjeldfuglen, premiera 18.04.2009). Jest również autorem sztuki Elagabal, która została wystawiona na scenie Trřndelag Teater w 1989 roku. Mieszka i pracuje w Oslo.

Norweski teatr okrucieństwa
Ideologia Teatru Okrucieństwa wywodzi się z wizji francuskiego surrealistycznego poety Antonina Artauda dlatego też jego ekspresja artystyczna opiera się raczej na sferze fizycznej niż na intelektualnej. Dramatycznym medium jest ciało. Pokazuje anatomię ludzkich emocji – poprzez ruch, harmonię oraz dysonanse – obecnie okiełznanych i zapomnianych przez społeczeństwo.
Prowadzi widzów do krainy zapomnianej sztuki i nawet jeśli przedstawienia bazują na tradycyjnych dramatach czy tekstach literackich, czasem rezygnuje on z mowy, będącej jedynie rusztowaniem i pełniącej podrzędną funkcję wobec ruchu i emocji.

http://www.grusomhetensteater.no/