W poszukiwaniu ukrytych krain Padmasambhawy - spotkanie z Dorotą Kozińską

W poszukiwaniu ukrytych krain Padmasambhawy.

Zapraszamy na ilustrowane slajdami spotkanie z Dorotą Kozińską – tłumaczką książki Iana Bakera o Tybecie pt. „Serce świata”. Dorota kilkakrotnie podróżowała po okolicach Tybetu. Opowiadając o książce, podzieli się własnymi wrażeniami i przemyśleniami. Zaprezentuje zdjęcia z krain będących ostoją buddyzmu tybetańskiego - Sikkimu, Solu Khumbu i Ladakhu.

Data: Piątek 11.06.godz. 18.00
Miejsce: Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa

„Serce świata” to długo oczekiwany pamiętnik brytyjskiego podróżnika I. Bakera z jego wyprawy do najgłębszego wąwozu świata, w czasie której odkryto legendarny wodospad, uważany przez Tybetańczyków za wrota do mistycznego raju. Legenda wzięła się z wiary buddystów w bejul, czyli ukryte krainy. Według proroctw najwspanialsze z tych sanktuariów leży na wschodnim krańcu Himalajów, zasłonięte potężnym wodospadem w samym sercu niegościnnego wąwozu Cangpo, najgłębszego jaru na Ziemi. Pielgrzymi tybetańscy i odkrywcy z Zachodu od pokoleń próbowali odnaleźć legendarną kaskadę. Serce świata to fascynująca opowieść o dziejach niedawnych odkryć geograficznych – historia niezwykłej wyprawy do jednej z najdzikszych i najtrudniej dostępnych dolin, refleksja nad miejscem człowieka w przyrodzie, pamiętnik pielgrzymki do źródeł buddyzmu tybetańskiego.

Ian Baker od przeszło dwudziestu lat mieszka w Kathmandu i zgłębia tajniki buddyzmu tybetańskiego. Przedtem studiował sztuki piękne, literaturę i religię porównawczą w Middlebury College, na Uniwersytecie Oksfordzkim i Uniwersytecie Columbia. Autor kilku książek o Tybecie i buddyzmie tybetańskim, publikował na łamach czasopism “Explorers Journal” i “National Geographic”.