JATHILAN. TRANS I OPĘTANIE


Czwartek, 28.02
Godz. 18.00, Galeria Azjatycka, Wstęp Wolny

JATHILAN. TRANS I OPĘTANIE – spotkanie poświęcone tańcowi ludowemu, wykonywanemu od stuleci w Indonezji, o którym opowie Marianna Lis, doktorantka Instytutu Sztuki PAN, autorka cyklu „Sztuka widowiskowa i wizualna na Jawie”. Organizacja Tomasz Madej http://kompaspodroznika.blogspot.com/


Spotkanie poświęcone będzie tańcu ludowemu, jathilanowi, wykonywanemu od stuleci na Jawie. Niegdyś taniec ten wykonywany był przez dorastających chłopców jako część rytuału przejścia, dzisiaj tancerzami są zarówno mężczyźni jak i kobiety, a sam taniec łączy elementy tradycyjne i współczesne w muzyce, choreografii i kostiumie. Tancerze dosiadający bambusowych koni imitują ruchy jeźdźców poruszając się w rytm muzyki gamelanowej zmiksowanej z popularnym dangdutem. Z czasem ich ruchami kieruje nie tylko muzyka, ale i przewodnicy duchowi, pomagający osiągnąć stan transu. Ciała tancerzy zostają opętane przez duchy; w transie są w stanie gryźć szkło, chodzić po rozgrzanych węglach czy wytrzymać nacisk motocykla.

Jathilan stał się również inspiracją dla artystów, którzy sięgając do tradycji łączą ją i przetwarzają z tym co obecne w popkulturowym mainstreamie. I tak tancerze na obrazach zakładają okulary przeciwsłoneczne, a sam taniec bardziej przypomina koreański przebój Gangnam Style.