RÓŻNE OBLICZA WIARY

Środa, 6.02, g.18.00
Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa 

RÓŻNE OBLICZA WIARY - opowieść Aleksandry Nikiel i Łukasza Supergana o spotkaniach z religiami i niezwykłymi obrzędami, których świadkami byli w trakcie dwuletniej wędrówki po Azji; www.shangri.pl Organizator: Maria Szymańska-Ilnata, MAiP

Różne oblicza wiary
Azja to nie tylko największy kontynent Ziemi. To także miejsce, w którym spotykają się i żyją obok siebie największe religie świata. Część z nich mogliśmy poznać podróżując przez prawie dwa lata przez ten kontynent.
Na Bliskim Wschodzie obserwowaliśmy jak współistnieją chrześcijaństwo i islam. W północnym Iraku gościliśmy u jezydów, kurdyjskich czcicieli słońca. W Iranie odwiedzaliśmy sanktuaria szyickich muzułmanów i wspinaliśmy się na Wierze Milczenia, gdzie przed wiekami grzebano zoroastrian. W Nepalu oglądaliśmy ofiary ze zwierząt składane bogini Kali, a w Indiach mieszkaliśmy w świątyniach sikhów i wraz z tybetańskimi mnichami okrążaliśmy święte drzewo, pod którym Budda dostąpił przebudzenia. Na zimnej Syberii świętowaliśmy prawosławną Wielkanoc i słuchaliśmy modlitw buriackich lamów, a w Pakistanie przyjęli nas do siebie Kalasze, żyjący w górach Hindukuszu poganie.
„Różne oblicza wiary” to opowieść o spotkaniach z religiami i niezwykłymi obrzędami, których świadkami byliśmy w trakcie naszej wędrówki po Azji.
Aleksandra Nikiel i Łukasz Supergan