SMAK ROSJI


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na promocję książki „SMAK ROSJI. ZAKĄSKI DO WÓDKI" i spotkanie z jej autorami: ANDRZEJEM ŁOMANOWSKIM – dziennikarzem, wieloletnim korespondentem polskich mediów w Moskwie oraz GENOWEFĄ WOŁKANOWSKĄ – znawczynią (w teorii i w praktyce) kuchni litewskiej i rosyjskiej, współautorką przepisów.

"SMAK ROSJI, CZYLI JAK ZAKĄSZAĆ PRAWIDŁOWO" 

11 kwietnia, godz. 18.00, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5 w Warszawie

Nie wystarczy jedną ręką sięgnąć po kieliszek czystej, a drugą po śledzia. Autorzy książki „Smak Rosji. Zakąski do wódki” opowiedzą, jak trzeba pić, żeby wspólne biesiadowanie przy stole nie zakończyło się „z twarzą w kotlecie panierowanym” czy - jak mówią Rosjanie - „mordą w sałatce”.

Zakąski powinny zimne czy gorące? Kiedy robić przerwę w piciu: między pierwszym a drugim kieliszkiem, czy między trzecim a czwartym? Zakąski powinny być zimne czy gorące? A jak nie ma zakąsek, to czym „zaniuchiwać”: czarnym chlebem, marynowanym czosnkiem czy... kotem? Co o tym sądzili Bułhakow i Czechow i dlaczego ich zdanie jest tak ważne? Jak się kisi arbuzy, z czego zrobić fałszywy kawior, co to są watruszki, rastiegaje, pomaczajka i szczi? Jak je zrobić? Co pili Rosjanie, kiedy w państwie ogłoszono prohibicję? I dlaczego oficerowie KGB przed przyjęciem musieli pić kisiel?

Jak już usłyszycie Państwo odpowiedzi na te pytania, zapraszamy na poczęstunek.
„Smak Rosji. Zakąski do wódki”, Oficyna Wydawnicza „Retman”, wstęp Andrzej Łomanowski, przepisy Małgorzata Mierzwa i Genowefa Wołkanowska

Recenzje:
"Polityka": http://www.polityka.pl/kultura/ksiazki/recenzjeksiazek/1500145,1,recenzja-ksiazki-andrzej-lomanowski-i-in-smak-rosji-zakaski-do-wodki.read
"Przekrój": http://www.mojabibliotekamazurska.pl/recenzje/smak_przekroj.jpg
"Wilnoteka": http://www.wilnoteka.lt/pl/artykul/cala-rosja-zakasza

Organizacja: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)