25 lat na himalajskim szlaku


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na pierwsze spotkanie z jubileuszowego cyklu pokazów KATARZYNY I ANDRZEJA MAZURKIEWICZÓW - "25 lat na himalajskim szlaku".

Pokazy poprzedzają kolejną edycję Festiwalu Slajdów Podróżniczych TERRA.
http://www.festiwalterra.pl/
http://www.terra.waw.pl/ti.php?str=25-himalajskich-lat

Pierwszy pokaz "POWROTY W HIMALAJE - ZANSKAR" odbędzie się we wtorek 8 października o godz. 18.00 w Galerii Azjatyckiej przy ul. Freta 5 w Warszawie.

Wstęp 9 zł.

Cykl pokazów "25 lat na himalajskim szlaku" obejmuje 5 spotkań jubileuszowych,
pod­su­mo­wu­ją­cych trwa­ją­ce od 1988 r. wę­drów­ki po Hi­ma­la­jach KATARZYNY I ANDRZEJA MAZURKIEWICZÓW.

8.10. POWROTY W HIMALAJE - ZANSKAR
22.10 PRZEZ HIMALAJE - GOMPY LADAKHU I MECZETY KASZMIRU
5.11. HIMACHAL - PRADESH NA STYKU KULTUR
26.11. OD ŹRÓDEŁ GANGESU - DO KANGCZENDZONGI
3.12. ZANSKAR - SZLAKIEM HIMALAJSKICH KARAWAN

http://www.terra.waw.pl/ti.php?str=25-himalajskich-lat

"POWROTY W HIMALAJE - ZANSKAR" z cyklu „25 lat na himalajskim szlaku”

Na świecie jest tyle ciekawych miejsc, że życia nie starczy aby je zobaczyć.
Po co więc wracać po raz kolejny do trudno dostępnego, leżącego gdzieś w głębi indyjskich Himalajów - dawnego królestwa Zanskar? Odcięty przez kilka miesięcy od świata Zanskar to miejsce zamieszkałe przez serdecznych i gościnnych ludzi. Od 1980 r. gdy wybudowano pierwszą i do tej pory jedyną drogę samochodową, zmieniło się tu więcej niż w ciągu kilku ostatnich stuleci. Mimo to, czas wciąż jeszcze płynie w Zanskarze znacznie wolniej niż u nas.
Opowiemy o wędrówkach starymi trasami karawanowymi prowadzącymi przez niełatwe przełęcze. Pokażemy górskie panoramy od pustynnych gór przez ukwiecone doliny aż do ośnieżonych szczytów, pełne przygód przeprawy przez górskie potoki i biwaki w malowniczych miejscach. Odwiedzając wioski będziemy witani serdecznym uśmiechem oraz tutejszym pozdrowieniem „Jullay” i zapraszani na herbatę. Pomożemy przy żniwach i sianokosach, przenocujemy w klasztorze u mniszek, trafimy na modlitwy i tańce masek w klasztorach buddyjskich, odwiedzimy lokalnego króla, będziemy gośćmi na zanskarskim weselu. A po przyjeździe do domu będziemy chcieli znów tam wrócić...
http://www.festiwalterra.pl/festiwal.php?rok=2012-6

Organizacja: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)