HIMACHAL - PRADESH NA STYKU KULTU


Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na kolejny pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów - z jubileuszowego cyklu "25 lat na himalajskim szlaku", podsumowującego trwające od 1988 r. wędrówki po Himalajach.
www.terra.waw.pl.

5 listopada, godz. 18.00, Galeria Azjatycka, ul. Freta 5 w Warszawie.
Wstęp 9 zł.

HIMACHAL - PRADESH NA STYKU KULTUR
z cyklu „25 lat na himalajskim szlaku”

Najbardziej różnorodny region indyjskich Himalajów, w którym przenikają się hinduizm z buddyzmem. Niewielkie księstwa dawniej ukryte w górskich dolinach łączyły szlaki karawanowe wiodące przez wysokie przełęcze - dziś stanowią ciekawe trasy trekkingowe. Odwiedzimy Shimlę - dawną stolicę kolonialnych Indii, Dharamsalę - siedzibę Dalaj Lamy i centrum kultury tybetańskiej, przejdziemy przez przełęcz Indrahar do doliny Chamby, wyruszymy z pasterzami kóz i owiec Gaddi przez zaśnieżoną przełęcz Kugti w okolicy świętej góry Mani Mahesh Kailash, zachwycimy się drewnianą architekturą Kinnauru leżącego w dolinach rzek Sutlej i Baspa, dotrzemy do księstwa Spiti z tybetańskimi klasztorami i krajobrazami. Powędrujemy też przez przełęcze Bapa i Pin Parvati szlakami łączącymi Spiti z Kinnaurem i doliną Kullu. Opuścimy Himachal Pradesh przechodząc przez przełęcz Parang La i docierając nad zjawiskowe jezioro Tso Moriri leżące w zamieszkałym przez nomadów rejonie Rupszu.

"25 lat na himalajskim szlaku"
Katarzyna i Andrzej Mazurkiewiczowie są znani z profesjonalnych pokazów slajdów o tematyce podróżniczej, które prezentują w całej Polsce. Jesienią tego roku w Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie przedstawią cykl pięciu pokazów slajdów p.t. „25 lat na himalajskim szlaku” podsumowujący ich trwające od 1988 r. wędrówki po Himalajach.

„Motywem pierwszego wyjazdu w Himalaje była chęć zobaczenia najwyższych gór świata. Nie przypuszczaliśmy wtedy, że obok przełęczy i szczytów tak ważni będą dla nas mieszkający tam ludzie. Okazało się że Himalaje są pełne ludzi, bezpośrednich, pogodnych duchem i gościnnych. Niepostrzeżenie wpadliśmy w pułapkę, którą są dla dociekliwego podróżnika Himalaje. Wędrowaliśmy po nich wielokrotnie balansując między chęcią powrotu do miejsc już odwiedzonych i ponownych spotkań z ludźmi a chęcią zobaczenia nowych himalajskich rejonów.”

Zbierając materiały do pokazów slajdów i przygotowując nowe trasy trekkingowe odbyli 25 prywatnych wypraw w różne rejony Himalajów. Od 1994 r. w ramach prowadzonej przez siebie agencji podróżniczej Terra Incognita zorganizowali ponad 100 autorskich wypraw trekkingowych w Himalaje dla niewielkich grup (Indie, Nepal, Tybet, Pakistan), z których ponad 70 poprowadzili osobiście jako przewodnicy trekkingowi. Opracowali przewodnik trekkingowy „Himalaje indyjskie” (wyd. po polsku i po angielsku) oraz album „Himalaje - szlakiem karawan i pielgrzymów”, publikowali artykuły o tematyce himalajskiej w polskiej prasie. Są autorami wystaw fotograficznych „Indyjski Tybet - czas zaklęty w przestrzeni” (Muzeum Ziemi PAN w Warszawie) i „Mieszkańcy himalajskich dolin” (Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie - 2003 r., Muzeum Podróżników im. Tony Halika w Toruniu - 2004 r., Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze - 2004 r., Rybnickie Centrum Kultury w Rybniku - 2008 r.) Trudno policzyć ile zaprezentowali pokazów slajdów o tematyce himalajskiej w wielu miejscach Polski, zajmują się tym profesjonalnie od 24 lat (choć początki były trudne).
Tymczasem zapraszają na cykl pokazów „25 lat na himalajskim szlaku” do Muzeum Azji i Pacyfiku, miejsca które również ich inspirowało do podróży. Więcej informacji:www.terra.waw.pl

„25 lat na himalajskim szlaku”
(cykl pokazów slajdów z Himalajów indyjskich autorstwa Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów)

8 października, godz. 18.00 - Powroty w Himalaje - Zanskar
22 października, godz. 18.00 - Przez Himalaje - gompy Ladakhu i meczety Kaszmiru
5 listopada, godz. 18.00 - Himachal Pradesh - na styku kultur
26 listopada, godz. 18.00 - Od źródeł Gangesu do Kangczendzongi
3 grudnia. godz. 18.00 - Zanskar - szlakiem himalajskich karawan

Program: http://www.terra.waw.pl/ti.php?str=25-himalajskich-lat

Spotkania będą się odbywać we wtorki o godz. 18.00 w Galerii Azjatyckiej Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Freta 5 w Warszawie.

Organizacja: Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)