Wielkie Indie – od Bengalu do Tamilnadu


"Wielkie Indie – od Bengalu do Tamilnadu"

Galeria Azjatycka, ul Freta 5, Warszawa
22 listopada 2013 – 10 maj 2014
Kurator: Bożena Rubczyńska

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na egzotyczną i barwną wystawę, która odbędzie się w Galerii Azjatyckiej na Starym Mieście w Warszawie. Zostanie na niej zaprezentowanych ponad 200 obiektów tradycyjnej sztuki i rzemiosła Indii. 

Indie, gdzie od tysiacleci kwitła wspaniała kultura i cywilizacja, zawsze fascynowały i inspirowały świat zachodni swą odmiennością i pięknem. Wystawa przybliży polskiej publiczności tradycyjną sztukę tego rozległego kraju, z jej bogactwem i różnorodnością. Prezentowane obiekty pochodzą z 14 stanów indyjskich, od Kaszmiru na północy i Bengalu na wschodzie, poprzez centralne stany, takie jak Radżasthan, Bihar czy Orissa, aż po Tamilnadu na południu Indii.


Wśród przedmiotów na wystawie znajdują się m.in. wspaniałe rzeźby metalowe i kamienne z Tamilnadu; bogato zdobione tkaniny i stroje ze środkowych Indii, piękne radżasthańskie meble i elementy architektoniczne; różne rodzaje obrazów, na przykład tradycyjne miniatury na kości i papierze czy charakterystyczne ludowe malarstwo Warli i Madhubani. 

Interesujacą grupę stanowi zestaw hinduskich rzeźb kultowych i tkanin procesyjnych z Orissy. Na wystawie znajdują się również drewniane zabawki z Bengalu, maski i lalki teatralne, takie jak obiekty teatru cieniowego chaya-natya;. Prezentowane są przedmioty użytkowe z gliny i metalu, tradycyjna srebrna
i metalowa biżuteria, a także oryginalne instrumenty muzyczne. 

Jest to 83. wystawa Muzeum Azji i Pacyfiku o tematyce indyjskiej, ukazująca najciekawsze dzieła sztuki 
i rzemiosła tego kraju z liczącej ponad 3000 obiektów kolekcji indyjskiej MAiP. 
Bożena Rubczyńska

wydarzenie na facebooku: