FESTIWAL KULTURY TURECKIEJ 23-29 kwietnia 2014


FESTIWAL KULTURY TURECKIEJ
23-29 kwietnia 2014

Organizatorzy: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
oraz Instytut Yunus Emre – Centrum Kultury Tureckiej

Patronat honorowy: Ambasada Republiki Turcji


środa, 23.04. g. 18.00

Wernisaż wystawy DZIEJE PRZYJAŹNI POLSKO-TURECKIEJ W FOTOGRAFII. Zdjęcia z archiwum Ośrodka Badań Historii, Kultury i Sztuki Islamu IRCICA, organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Turcji z okazji 600-lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską i Turcją

Na wystawie znajdą się zarówno fotografie archiwalne przedstawiające życie codzienne w polskiej wiosce Polonezkoy (Adampol) oraz zdjęcia wybitnych Polaków, którzy z Turcją związali swój los. Jedną z nich był Michał Czajkowski - Mehmed Sadik Pasza (1804-1886), który uczestniczył w Powtaniu Listopadowym i bral udział w działaniach na rzecz utworzenia Polonezkoy. W 1850 roku przeszedł na islam i przyjął imię Mehmek Sadik. Wraz z utworzonymi w ramach armii osmańskiej regimentami kozackimi walczył przeciwko Rosjanom w Wojnie Krymskiej (1853-1856).

czwartek 24.04., g. 18.00

 • Turcja Zachodnia – pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów. 

Stambuł - niezwykłe miasto leżące na dwóch kontynentach daje przedsmak tego co czeka co nas za Bosforem. Wspaniałe zabytki i orientalne klimaty będą nam towarzyszyć podczas podróży w rejonie Morza Egejskiego (Ayvalik, Bergama, Efez, Didyma, Hierapolis, Afrodisia, Pamukkale). Powędrujemy malowniczym szlakiem licyjskim wzdłuż skalistego brzegu Morza Śródziemnego (zwiedzając m.in Fethiye, Kasz, Simenę, Ksantos). Podczas trekkingu w strzelistych górach Taurus zachwycimy się kwitnącymi subalpejskimi łąkami. Odwiedzimy miasto Konya znane z bractwa tańczących derwiszów, piękne niczym bombonierki z tureckimi łakociami miasteczka Amasya i Safranbolu oraz ruiny stolicy Hetytów. Baśniową Kapadocję z jej niezwykłymi krajobrazami i podziemnymi miastami zostawimy sobie na koniec wiedząc, że i tak tu jeszcze wrócimy. https://www.facebook.com/events/798955900133818/

piątek 25.04., g. 18.00
sobota 26.04., g. 11.00 – 19.00
 • „Opowieści Nasreddina Hodży” – Paweł Górski („Grupa Studnia O”), g.15.00. Spektakl poświęcony postaci popularnego na całym świecie, legendarnego mędrca i filozofa z Turcji, Nasreddina Hodży.
 • Tradycyjne sztuki widowiskowe w Turcji – wykład dr Agnieszki Aysen Kaim, g. 16.00. 
 • KARAGOZ - przedstawienie tureckiego teatru cieni - Teatr KA: Umut Nebioglu i Monika Wyrzykowska, g. 17.00. 
Turecki teatr cieni Karagoz to jedna z kilku tego typu tradycyjnych technik teatralnych, jaki możemy spotkać w Azji. Jego początki są dość niejasne. Jedni są przekonani, że przybył do Turcji na początku XVI wieku z Egiptu, inni mówią, że to rodzima tradycja, która zrodziła się w Bursie, niedaleko Stambułu, w XIV wieku. Jakby nie było, teatr ten od swoich początków aż do końca XIX wieku był w Turcji jedną z najbardziej popularnych rozrywek. Lubili go wszyscy: władcy i ludzie prości, żołnierze i kobiety, starzy i młodzi. Do naszych czasów zachowało się prawie 50 sztuk teatru Karagoz, z czego 29 uchodzi za klasyczne. Choć są wśród nich adaptacje wschodnich legend i romantycznych eposów znanych na całym Bliskim Wschodzie, to jednak większość opowiada o przygodach dwóch przyjaciół, którzy wciąż pakują się w różnego rodzaju tarapaty. Są nimi Karagoz, od którego imienia teatr wziął swoją nazwę oraz Hacivat. Karagoz jest prosty, niewykształcony i rubaszny, a Hacivat to jego przeciwieństwo. Różni ich wszystko, są jak ogień i woda, lecz bez siebie nie mogą żyć.https://www.facebook.com/events/605759066175089/
 • Mini bazar turecki: rękodzieło tureckie, słodycze, sztuka ebru, literatura i publikacje o tematyce tureckiej, g. 11.00 –18.00
 • Kuchnia turecka i kącik herbaciany - Sapko Kebab, g. 12.00 –18.00 
niedziela, 27.04., g. 12.00 – 20.00
 • Mevlana – sufizm w Turcji. Prezentacja projektu tłumaczenia dzieła Mevlany– wykład Andrzeja Saramowicza, prezesa Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego, g. 12.00
Projekt Masnawi - projekt tłumaczenia i wydania pełnej wersji arcydzieła literatury muzułmańskiej i światowej Masnawi, której autorem jest Dżelaladdin Rumi. Projekt powstał z inicjatywy Polskiej Fundacji Sufich im. Dżelaladdina Rumiego oraz przy współpracy z TIKA ( Turkish International Cooperation and Development Agency)

i Ambasadą Turcji w Warszawie. Publikacja pierwszego z sześciu tomów Masnawi przewidziana jest na koniec 2014.
 • Polacy w Imperium Osmańskim – wykład dr hab. Ozturka Emiroglu, g. 13.00
 • Literatura turecka. Czy Pamuk zasłużył na Nobla? – wykład Anny Abike Sulimowicz, turkolożki i tłumaczki tureckich pisarzy, g. 14.00 
 • Wojciech Bobowski - Ali Ufki, a muzyka osmańska - wykład Magdaleny Tejchmy, g.15.00. 
Prelekcja o Wojciechu Bobowskim, Polaku, który po przejściu na islam przyjął imię Ali Ufki i służył na dworze sułtana jako tłumacz, muzyk, poeta i malarz. Jego utwory muzyczne są postrzegane jako jedne z najważniejszych w muzyce osmańskiej XVII wieku.
 • Koncert muzyki osmańskiej – zespół „Naneli Lale”, g. 16.00. 
Zespół inspiruje się klasyczną muzyką ottomańską wykorzystując oryginalne instrumenty tureckie-rebab, ney, kanun. Naneli Lale znaczy dosłownie "miętowy tulipan" - w języku tureckim pojęcie zupełnie abstrakcyjne.
 • Wędrowcy i opowieści - przedstawienie „Grupa Studnia O” – g. 18.00. 
Widowisko narracyjne przywołujące elementy biografii historycznych postaci z powodu ich współczesnego znaczenia. Kluczem wyboru postaci jest wspólne dla nich wszystkich doświadczenie przekraczania ograniczeń, wynikających ze stanu społecznego, wieku, płci, narodowości, religii.

Podróż na Wschód bywała spełnieniem życia, podróż na Zachód – wyprawą do kraju egzotycznego. Przypomnimy niektóre z tych przygód. Opowiemy o tym, jak Adam Mickiewicz rozbijał swój beduiński namiot, jak Ibrahim latał balonem z hrabią Potockim. Przywołamy historię pewnej pięknej panny, która wyruszyła w świat za umarłym narzeczonym, a w Stambule znalazła narzeczonego innego wprawdzie, ale najzupełniej żywego. Będziemy śledzić miłosną korespondencję krążącą między Warszawą a Stambułem i opowiadać o tym, jak żyła pewna piękna Turczynka w zimnym i smutnym kraju Polska, w którym nie było ani pomarańczy, ani bakłażanów.
Historie opowiedzą Agnieszka Aysen Kaim, Małgorzata Litwinowicz, Koray Erkök
Na tradycyjnych instrumentach zagra Bart Pałyga.
https://www.facebook.com/events/780712871940855/
 • Kuchnia turecka i kącik herbaciany - Sapko Kebab, g. 12.00 –18.00 
poniedziałek 28.04., g. 18.00

wtorek 29.04., g. 18.00

 • „Arcydzieła sztuki i architektury osmańskiej” – wykład Karoliny Krzywickiej, kustosza MAiP. Prezentacja multimedialna poświęcona dziełom architektury osmańskiej, stworzonym przez wybitnego Architekta Sinana i jego następców. 
Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.

* Bilety obowiązują wyłącznie na warsztaty teatru Karagoz i sztuki ebru – wstęp 25 zł, dostępne w Galerii Azjatyckiej, ul. Freta 5.

Organizator: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP (karolinakrzywicka@wp.pl)

PROGRAM w INSTYTUCIE YUNUS EMRE - Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie, Al. Jerozolimskie 53:

24.04.
13:00 Rozwój krytyki w literaturze tureckiej - dr Şaban Çobanoğlu
13:45 Filozofifia tureckiej myśli historycznej - prof. dr Şahin Uçar
14:30 O czym mówią tureckie rękopisy - dr hab. Bilal Çakıcı


Program w Katedrze Turkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego:

25.04.
11:00 Działalność Instytutu Yunus Emre - dr Şaban Çobanoğlu
11:30 Filozofia tureckiej myśli historycznej - prof. dr Şahin Uçar
12:00 O czym mówią tureckie rękopisy- dr hab. Bilal Çakıcı

Wstęp na wszystkie imprezy jest wolny.


Organizatorzy: Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie
                         Instytut Yunus Emre - Centrum Kultury Tureckiej w Warszawie


Patronat honorowy: Ambasada Republiki Turcji

Sponsor: Gulermak

Patronat medialny: Polskie Radio.
"Gazeta Stołeczna"
Etnosystem.pl
Kontynent Warszawa.

Współpraca:
Sapko Kebab
Wydawnictwo DIALOG
Wydawnictwo TRIO
"Czuły Barbarzyńca"
Turecki Market.
Efes Meryem