Wystawa "Mandala Buddy Medycyny - buddyjska sztuka leczenia"Wystawa "Mandala Buddy Medycyny - buddyjska sztuka leczenia"
12 maja - 13 lipca 2014, 

Galeria Azjatycka, Freta 5, Warszawa
poniedziałek, piątek, sobota, niedziela 12.00 - 18.00
wtorek, środa, czwartek 10.00 - 18.00
Ceny biletów: 5 zł, ulgowy 3 zł,
w czwartki wstęp wolny

Celem wystawy jest prezentacja bogatej tradycji ikonograficznej i artystycznej, ukazująca Buddę jako archetyp lekarza.

Ta forma Buddy znana jest od początku mahajany indyjskiej jako Budda Medycyny, Bhajsadżjaguru, Tathagata Światła Koloru Lapis Lazuli. W Tybecie, Mongolii i Nepalu występuje jako Sandzie Menla, w Chinach i Japonii nazywana Yaoshi Fu/ Yakushi Nyorai.

Praktyka Buddy Medycyny wywodzi się z klasycznej indyjskiej "Sutry Zasług Podstawowych Ślubowań Mistrza Uzdrawiania" a także Czterech Tantr Medycznych (tybet. Gyuzhi) znanych w Tybecie od średniowiecza. Praktyki medytacyjne i rytualne związane z Budda Medycyny są używane we wszystkich szkołach buddyjskich, są też nieodłączną częścią tradycyjnej medycyny tybetańskiej. Wykorzystują bogata symbolikę mandali i opisują niebiańska Czysta Krainę Tanaduk, gdzie rezyduje Budda Medycyny i bóstwa jego orszaku, otoczoną lasami i gajami leczniczych roślin o różnych potencjałach i energiach, zależnych od kierunku geograficznego i żywiołu. Tradycja Buddy Medycyny była i nadal jest podstawą zarówno akademickich studiów medycznych na poziomie wyższym jak i całej praktyki uzdrawiającej ciało i umysł, zgodnie w odkryciami i zasadami tej starożytnej wiedzy, łączącej psychologię, ćwiczenia jogi, masaż, ziołolecznictwo i dietetykę z naukami filozoficznymi buddyzmu o naturze rzeczywistości.

Wystawa pokaże zarówno wizerunki Buddy Medycyny i jego mandali, w której znajduje się kilkadziesiąt postaci, m.in. bogowie hinduizmu (Sziwa, Ganesz, Brahma, etc.) jak i przykłady pism medycznych, instrumentów lekarskich z Tybetu i Mongolii oraz Chin a także bogaty materiał poglądowy, udostępniony przez Akademię Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej. Ważnym elementem prezentacji będzie kolekcja tradycyjnych malowideł sakralnych typu thanka, ukazujących poszczególne rozdziały Tantry Medycznej, pozyskane przez Dyrektora MAiP, Andrzeja Wawrzyniaka w czasie jego niedawnych podróży do Indii i Nepalu.

W czasie wystawy planowane są liczne wykłady i spotkania z wybitnymi przedstawicielami tej tradycji medycznej.

Jest to ostatnia, pożegnalna wystawa Muzeum Azji i Pacyfiku w Galerii Azjatyckiej przy Freta 5, gdzie Muzeum gościło przez ostatnie 30 lat. Kolejne wystawy będą miały miejsce w nowej siedzibie Muzeum przy ul. Solec 24.

Komisarz wystawy: Maciej Góralski
Współpraca: Stowarzyszenie akademia Tradycyjnej Medycyny Tybetańskiej, Polska.

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/707045932675322/