"ZWIĄZEK POEZJI Z MUZYKĄ PERSKĄ"

Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie zaprasza na wykład "ZWIĄZEK POEZJI Z MUZYKĄ PERSKĄ" oraz koncert muzyki perskiej. Gośćmi spotkania będzie poeta i muzyk - ABBASALI FARHADI oraz muzyk MOHAMMAD RASOULI.

Prelekcja będzie poświęcona zależności pomiędzy wierszem a muzyką i towarzyszyć jej będzie rytmiczne czytanie poezji z towarzyszeniem instrumentu. W ostatniej części spotkania odbędzie się koncert muzyki irańskiej.

Niedziela, 11 maja, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie, ul. Solec 24

Wstęp wolny.

Abbasali Farhadi - poeta i muzyk, absolwent literatury perskiej na Uniwersytecie Teherańskim. Studiował u takich mistrzów jak: Dr. Shafii Kadkani , Dr. Zarrinkub, Dr. Tajlil, Dr. Mirabedini, Dr. Aminpur oraz wybitnych muzyków: Mohammadrezy Lotfi, Farhangfara, Keyvan Saketa, Davoud Azada.

Mohammad Rasouli - muzyk, absolwent Akademii Muzycznej w Teheranie, gdzie studiował grę na neju (flet), torze (lutnia długoszyjkowa) i tombaku (instrument perkusyjny). Na neju gra od 1991 roku, a po ukończeniu studiów muzycznych naukę gry na tym instrumencie kontynuował u Mohammada Ali Kijanineżada i Hasana Kasai. W Polsce mieszka od 2004 roku. Występuje z Marią Pomianowską, z Orkiestrą Otwartej Filharmonii Agrafki Muzycznej, Filharmonią Kaliską. Z Filharmonią Sinfonia Baltica, wykonał utwór „Ney Nava” wybitnego irańskiego kompozytora Hosejna Alizade. Były to pierwsze w Europie Wschodniej wykonanie tego bardzo popularnego w Iranie utworu na nej.

Organizacja: Mohammad Rasouli, Karolina Krzywicka (karolinakrzywicka@wp.pl)