"POMOC DLA SYRII" - aukcja charytatywna dzieł sztuki dla Syrii/ "AID TO SYRIA" - charity auction of works of art

fot. AFP/East News


Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Komitet Organizacyjny Aukcji i Fundacja Wolna Syria zapraszają na wystawę oraz aukcję charytatywną prac artystów polskich na rzecz pomocy ofiarom wojny w Syrii.

Wernisaż wystawy "Pomoc dla Syrii" odbędzie się w środę 7 stycznia o godz. 18.00.

Aukcja charytatywna odbędzie się w sobotę 10 stycznia o godz. 15.00.

Aukcję poprzedzi panel dyskusyjny dotyczący obecnej sytuacji w Syrii, który odbędzie się w piątek 9 stycznia o godz. 18.00
https://www.facebook.com/events/387367871418616/?fref=ts

Wszystkie wydarzenia odbędą się w siedzibie Muzeum Azji i Pacyfiku, przy ul. Solec 24 w Warszawie.

Dramat w Syrii trwa już ponad 3 lata, jednak temat dawno zniknął z pierwszych stron gazet. W kraju tym są miliony ludzi żyjących w ciągłym strachu i bez szans na lepsze jutro. Mieszkańcy syryjskich miast głodują i umierają z braku pomocy medycznej, a uchodźcy w obozach walczą o przetrwanie, o każdy kolejny dzień. Setki tysięcy dzieci straciło rodziców, opiekę i nadzieję.
Pomyślisz, świat o nich zapomniał, nic na to nie poradzę, nic nie mogę zrobić. Każdy gest jednak ma znaczenie, każda nawet najmniejsza pomoc to ratunek.

Styczniowa Aukcja w Muzeum Azji i Pacyfiku jest jednym z takich gestów. Jest dowodem na to, że pomoc może i powinna płynąć z każdego miejsca. Przypomina, jak niezwykle ważna jest reakcja społeczności międzynarodowej.

Środki zebrane na Aukcji przekazane zostaną tam, gdzie pomoc jest teraz najbardziej potrzebna, na zaopatrzenie Oddziałów Intensywnej Opieki Medycznej – to część większej akcji pomocowej zaproponowanej przez lekarza z Syrii, laureata pokojowej nagrody imienia Lwa Kopolewa, Amara Zakarię.

Celem całego projektu jest zwiększenie liczby miejsc na Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej oraz doposażenie tych już istniejących. Realizacja przedsięwzięcia będzie kontynuowana również po Aukcji. Fundacja Wolna Syria liczy na istotną współpracę i wsparcie wielu organizacji.

Otwórzmy oczy na Syrię, a poprzez udział w Aukcji pomóżmy otworzyć je innym.

W północnej Syrii w rejonach kontrolowanych przez opozycję, gdzie ginie najwięcej bezbronnych ludzi jest obecnie zaledwie kilka szpitali posiadających Odziały Intensywnej Opieki Medycznej o łącznej ilości 14 miejsc (!). A przecież w warunkach wojny pomoc medyczna jest potrzebna na dużą skalę. Zwłaszcza, że ogromna większość poszkodowanych to cywile. Taka sytuacja wymusza przewożenie rannych, którzy są w stanie krytycznym do odległych szpitali w Turcji. Długi dystans, liczne punkty kontrolne, konieczność przenoszenia rannych przy granicy do karetek tureckich wydłużają całą podróż do kilku godzin. Z tego powodu wiele osób, które można było uratować, umiera w tej podróży po ratunek. Dlatego tak ważne jest, aby na miejscu istniała możliwość ratowania ludzi zwłaszcza najmłodszych dzieci, które nie wytrzymałyby długiego transportu do Turcji. Nie ma urządzeń podtrzymujących życie, sal operacyjnych oraz specjalistów

Organizatorzy:
Karolina Krzywicka, kustosz MAiP
Majid Jammoul, Związek Artystów Plastyków, Przewodniczący Komitetu Organizującego Aukcję
Samer Masri, Prezes Fundacji Wolna Syria.
Agencja Smooth Media.