19.03 ZAGROS 2014 - GÓRY OGNIA. 2500 KM PIESZO PRZEZ IRAN - spotkanie z Łukaszem Superganem


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Superganem - ZAGROS 2014 - GÓRY OGNIA. 2500 KM PIESZO PRZEZ IRAN, który opowie o swojej trzymiesięcznej, pieszej wyprawie przez góry Zagros w Iranie. Muzeum Azji i Pacyfiku jest patronem tej wyprawy.
www.lukaszsupergan.com
https://www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze

Czwartek 19 marca, godz. 18.00.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp wolny.

Zagros to łańcuch górski na zachodnich rubieżach Iranu, biegnący wzdłuż granicy z Turcją i Irakiem. Choć pokryty w znacznej mierze przez pustynie i półpustynie, góry te zamieszkiwane są przez wiele narodów i grup etnicznych: Azerów, Kurdów, Lurów, Bachtiarów, Kaszkajów, rzadko odwiedzanych i opisywanych w Europie. Wiele z nich to tradycyjnie pasterze – nomadzi, przemieszczający się ze swoimi stadami i domami w rocznym cyklu wędrówek. I choć koczowniczy tryb życia jest, we współczesnym świecie, coraz trudniejszy do utrzymania, w górach Zagros tradycja dorocznych wędrówek cały czas pozostaje żywa. Także obecnie spotkać można w górach Iranu pasterzy żyjących bez stałego domu i migrujących zgodnie z rytmem pór roku między niedostępnymi masywami górskimi, a równinami na południu kraju.


Wędrówka przez Zagros stała się okazją do lepszego poznania Iranu i jego współczesnego oblicza oraz samych mieszkańców tych gór. Czy udaje im się wytrwać przy swojej tradycji? Jak zmienia się ich życie pod wpływem nowoczesnych przemian jakie dosięgają także Iran? I czy istnieją jeszcze prawdziwi irańscy nomadzi, żyjący w drodze, bez domu?
www.lukaszsupergan.com
https://www.facebook.com/LukaszSuperganPodroze

Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP