10.04 Wernisaż wystawy: "MOJE PEREGRYNACJE W SYRII. TWÓRCZOŚC WOJCIECHA ZABŁOCKIEGO"Muzeum Azji i Pacyfiku serdecznie zaprasza na wystawę "MOJE PEREGRYNACJE W SYRII. TWÓRCZOŚC WOJCIECHA ZABŁOCKIEGO", prezentującą prace powstałe w Syrii w latach 1981-1987. 

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 10 kwietnia o godz. 18.00.
Wystawę można zobaczyć do 10 maja 2015 r.

Wojciech Zabłocki pracował tam jako architekt, realizując między innymi Centrum Olimpijskie w Latakii. W swoich wspomnieniach opisuje pobyt jako bardzo inspirujący pod względem artystycznym. Wolne chwile spędzał szkicownikiem i farbami w starej części Damaszku czy Aleppo. Podczas malarskich wycieczek odwiedzał także Bosrę, Malulę, malownicze plaże, zamki krzyżowców i asasynów, czy starożytne zabytki Palmyry i Apamei. Prezentowane prace są już świadectwem historycznym, bowiem wiele z tych budowli zostało zniszczonych w czasie wojny domowej, toczącej się w Syrii od 2011 roku. 


O Autorze:
Wojciech Zabłocki urodził się w 1930 roku w Warszawie. W latach 1949 – 1954 studiował na Wydziale Architektury w Krakowie, gdzie pobierał lekcje rysunku i akwareli u znanych artystów, Ludomira Sleńdzińskiego i Tadeusza Brzozowskiego. Od czasu uzyskania ukończenia studiów pracuje czynnie jako projektant, specjalizując się w obiektach sportowych. Jego najbardziej znany dotychczas projekt to Ośrodek Olimpijski w Syrii, zrealizowany na Igrzyska Śródziemnomorskie w 1987 roku.


W latach 1949-1965 był filarem polskiej drużyny olimpijskiej w szermierce, zdobywając w szabli cztery Drużynowe Mistrzostwa Świata i trzy medale olimpijskie. Oprócz pracy zawodowej wiele czasu poświęca malarstwu. Maluje krajobrazy i starą architekturę z natury, sceny szermiercze, walki na koniach.Jego prace znajdują się w Muzeach: MKOl w Lozannie, Sportu i Turystyki w Warszawie, Aleppo, Holmenkollen, Puławach i Lubartowie.
Brał udział w wielu wystawach indywidualnych: w Damaszku, Aleppo, Latakii, Warszawie, Puławach, Pułtusku oraz w wystawach zbiorowych w Ft. Meyers na Florydzie, Nowym Jorku, Barcelonie, Daphne, Alabamie.
Jest członkiem grupy architektów malujących „Plener” oraz międzynarodowej Grupy „Art of the Olympians”.

Kurator wystawy: Magdalena Ginter-Frołow, kustosz MAiP