16.05 NOC SMOKA – Noc Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku


NOC SMOKA – Noc Muzeów w Muzeum Azji i Pacyfiku
16 MAJA, ul. Solec 24, 19.00-01.00

Po raz drugi zapraszamy do nowego budynku przy ul. Solec 24. Przewodnim tematem będzie kultura Wietnamu, którą przybliżą przedstawiciele społeczności wietnamskiej mieszkający w Polsce. 

PROGRAM:
19.30 – Recital pana Vu Kim Vinh na tradycyjnym jednostrunowym instrumencie "dan bau";
20.00 – Pokaz filmu dokumentalnego ”Wietnamczycy” w reżyserii Ton Van Anh;
20.30 – „Żywa biblioteka” - rozmowa z Ton Van Anh, autorką filmu "Wietnamczycy" i Ngo Van Tuong znanym działaczem społeczny, o życiu w Polsce;
21.00 – Recital poezji wietnamskiej w dwóch wersjach językowych w wykonaniu poety i tłumacza literatury, pana Lam Quang My;
21.20 - „Żywa biblioteka” - rozmowa z Phan Vien Nga, studentką UW, miłośniczką literatury pięknej;;
22.00 – Pokaz filmu fabularnego „Hanoi – Warszawa” i spotkanie z reżyserką Katarzyną Klimkiewicz. "Hanoi - Warszawa" - Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego Filmu Krótkometrażowego, Nagroda Specjalna Jury oraz honorowe wyróżnienie dla odtwórczyni głównej roli Mai Thu Ha w Gdyni.
23.00 - Pokaz Tańca z Wachlarzami Bojowymi - w wykonaniu szkoły tańca stworzonej przez Julię Bui-Ngoc i Katarzynę Stefanowicz.

* Prezentacja prac plastycznych, uczestników warsztatów „WE ART”, prowadzonych przez malarkę Loi Hong Diep
* Wystawa strojów ludowych - prezentacja bogactwa różnorodnych, kolorowych strojów noszonych tradycyjnie przez wietnamskie kobiety
* Wystawa transparentów - z publicznych wystąpień Wietnamczyków w Polsce
* Przez cały czas trwania imprezy będzie czynne stoisko azjatyckiego sklepu spożywczego "Smak Azji", gdzie będzie można kosztować trudno dostępnych na polskim rynku specjałów wietnamskiej kuchni a także otrzymać w prezencie oryginalne przepisy na popularne potrawy. 

WYSTAWY:
- Shinzen shiki, czyli ślub po japońsku” w fotografiach Andrzeja Kotnowskiego Dwa wyjazdy do Japonii, w 2008 i 2014 roku, fotografa i podróżnika Andrzeja Kotnowskiego zaowocowały m.in. kolekcją pięknych zdjęć ze ślubów japońskich w obrządku sintoistycznym, zwanych Shinzen shiki, czyli „przed Bogiem”. Te tradycyjne zaślubiny odbywają się najczęściej w świątyniach sintoistycznych, a związane z nimi przyjęcia i pamiątkowe sesje fotograficzne także w historycznych parkach i w otoczeniu zabytkowych budowli. Młode pary coraz częściej wybierają śluby w nowoczesnym stylu „zachodnim”, lecz tradycyjne Shinzen shiki wciąż cieszą się wielką popularnością, a dla młodej pary i gości weselnych są niekiedy unikalną okazją do założenia pięknych strojów – kimon i specjalnych przybrań głowy.


- Prace Alphonse’a Kauage – Współczesne malarstwo papuaskie
Współczesny artysta Alphonse Kauage, zamieszkujący w dystrykcie Kundiawa, w górskiej prowincji Simbu w Papui Nowej Gwinei, to młodszy brat i kontynuator dzieła Mathiasa Kauage (1944-2003), najsłynniejszego współczesnego malarza papuaskiego. Styl malarski Alphonse'a Kauage to połączenie obcych technik (malarstwo akrylowe na płótnie, jak we współczesnej sztuce europejskiej) z tradycyjnymi papuaskimi technikami malowania ciała. W swoich obrazach, malowanych ekspresyjnie, ze stylizacją i uproszczeniem, z użyciem kreski i nasyconego koloru, ukazuje sceny z codziennego życia, ale też zdobycze techniki. Obrazy Alphonse’a Kauage zostały zgormadzone przez polskiego misjonarza i zarazem lekarza-chirurga w Papui Nowej Gwinei - ks. Jana Jaworskiego. Ekspozycja przygotowana przez Muzeum Azji i Pacyfiku, w oparciu o te właśnie prace, należące do zbiorów Muzeum.

- „CARGO/(nie)materialność”- Antropologiczna wystawa wystawa podsumowująca studencki muzealny projekt badawczy Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, łącząca elementy sztuki współczesnej, designu, krytyki społecznej i gry miejskiej dotyczy relacji pomiędzy dobrami codziennego użytku a ludzkim doświadczeniem. W ramach ekspozycji w Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentowane zostaną obiekty z Wietnamu i Afganistanu z drugiej połowy XX wieku, prywatne zdjęcia i etnograficzne relacje, ilustrujące zderzenie codzienności i nowoczesnej zmiany w kontekście indywidualnych biografii i konfliktów zbrojnych. Ekspozycja jest wspólnym dziełem polskich (Daniel Rycharski) i wietnamskich artystów (Dang Thuy Duong), etnologów i kulturoznawców.