29.05 Sachalin i Wyspy Kurylskie - spotkanie z Andrzejem Piotrowskim.



Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza 29 maja o godz. 18.00 na:

Sachalin i Wyspy Kurylskie - opowieść o przyrodzie i ludziach - Spotkanie z przyrodnikiem, muzealnikiem, podróżnikiem i fotografem Andrzejem Piotrowskim.

Prelegent kierował Muzeum Ewolucji PAN w Warszawie, był organizatorem Muzeum Przyrodniczego w Kazimierzu Dolnym, a obecnie jest koordynatorem projektu - Muzeum Badań Polarnych. Spotkanie to opowieść o dalekiej podróży, ludziach i przyrodzie Sachalinu i Wysp Kurylskich, wzbogacona o polskie wątki, np. losy Bronisława Piłsudskiego. Prelekcję uzupełni regionalna muzyka i pokaz eksponatów przyrodniczych ze zbiorów prelegenta.

Wizyta w Guberni Sachalińskiej, jedynej całkowicie wyspiarskiej guberni rosyjskiej, to wyjazd w wyjątkowo egzotyczny i słabo dostępny rejon świata. Sachalin - największa wyspa regionu - ze stolicą Jużnosachalińskiem ma 1200 km długości i kształtem przypomina rybę. Środek wyspy pokrywa egzotyczna, pełna niedźwiedzi brunatnych tajga złożona z pomieszanych gatunków roślin ciepłolubnych i zimnolubnych, której poszycie stanowią gigantyczne (3 - 5 m) rośliny dorastające normalnie do 0,5 m. Wzdłuż Sachalinu przebiegają 2 pasma górskie: Góry Zachodnie (Kamyszowy Grzbiet) i Góry Wschodnie. Oba pasma są dzikie i bezludne. Sachalin w XIX w. był najstraszniejszym więzieniem rosyjskim. Tu zsyłano zwykłych przestępców, włóczęgów i zesłańców politycznych, w tym także Polaków. Tak trafił na Sachalin Bronisław Piłsudski, brat marszałka Józefa Piłsudskiego. Szybko stał się on jednym z najważniejszych badaczy regionu - jako pierwszy w historii badał lokalne plemiona Ajnów i Niwchów.
Wyspy Kurylskie, będące przedmiotem sporu rosyjsko-japońskiego, są obecnie bardzo rzadko odwiedzane przez turystów. Związane jest to z koniecznymi do załatwienia formalnościami wjazdowymi do strefy przygranicznej Rosji, a także z trudnościami komunikacyjnymi. Archipelag zasługuje na uwagę przyrodników szukających unikalnej, w niewielkim stopniu zmienionej przez człowieka przyrody. Cechą szczególną są tu częste zjawiska wulkaniczne i prawie codzienne trzęsienia ziemi. Większość wysp archipelagu jest niezamieszkała, a podczas kilku wyjazdów Autorowi prelekcji udało się odwiedzić zagospodarowane przez człowieka Iturup, Szikotan i Kunaszyr.
Gubernia Sachalińska jest jednym z najbardziej rybnych rejonów świata. Łowi się tu przede wszystkim bardzo licznie występujące łososie i tej działalności podporządkowane jest całe życie regionu.

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24
29.05.2015 r., godz.18.00
Wstęp wolny