25.06 BALI - WYSPA BOGÓW


Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie "BALI - WYSPA BOGÓW", z Dorotą Chojnowską, podróżniczką, dziennikarką oraz autorką blogawww.alepieknyswiat.pl.

Czwartek 25 czerwca, godz.18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24.
Wstęp: 10 zł

Wyspa Bogów
Gdzie bogowie czują się jak w raju? Na Bali.

Balijczycy żyją po to by świętować i czcić swoich bogów, pracują, by mieć za co kupić dla nich ofiary. Bo mieszkańcy wyspy rozpieszczają swoich hinduistycznych bogów codziennymi darami, które składa się w domu, na ulicy, w pracy. Natomiast przy okazji większych świąt a tych jest w kalendarzu około 100 rocznie, stoły ofiarne uginają się pod ciężarem koszy pełnych jedzenia, kwiatów i innych prezentów.
Odwiedzimy balijskie hinduistyczne świątynie. Weźmiemy udział w procesjach i rytuałach odprawianych podczas pełni księżyca.


Choć życie na płynie rytmem wyznaczanym przez religię, nie tylko będę opowiadać o religii. Na bali powstają jedyne w swoim rodzaju ikaty, batiki, uprawia się też najdroższą kawę świata – Luwak.


Autorka o sobie:
Jestem antropologiem kultury, dziennikarką i włóczykijem. Jeździłam po Bliskim Wschodzie, Azji Centralnej, Europie i Ameryce Łacińskiej. Współpracuję między innymi z National Geographic Travelerem, Zwierciadłem, Wróżką, Kaleidoscopem, Muzeum Azji i Pacyfiku oraz wp.pl. Jestem zapraszana do TV1, radiowej Czwórki i Jedynki.
Prowadzę też bloga www.alepieknyswiat.pl
Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP