Warsztaty Hawajskiej dla grup zorganizowanych w ramach Aloha Festiwal Polska


W ramach ALOHA FESTIWAL POLSKA nasi goście z Hawajów przygotowali warsztaty dla grup zorganizowanych. Będą się one odbywały w siedzibie muzeum od 10 do 12 czerwca. Warsztaty są przeznaczone dla grup dwudziestoosobowych. Dla dzieci w wieku od lat 7. Cena od dziecka 20 zł. Jest to niepowtarzalna okazja, aby dołączyć do fascynującej podróży do źródeł odległych archipelagów położonych na Oceanie Spokojnym. 

Każdego dnia odbędą się cztery warsztaty. Od 9.00 do 11.15 dwie grupy oraz od 12.00 do 14.15 dwie grupy. O rezerwacji decyduje kolejność zgłoszeń na maila tomaszmadej@muzeumazji.pl
W razie pytania prosimy o kontakt na numer 500 23 58 98.

Warsztaty składają się z trzech bloków. Z których każdy trwa około 45 minut.  

Mo'olelo: Etniczne opowieści i legendy hawajskie 
Wa'a: Polinezyjscy żeglarze, ocean i canoe 
Hula: Etniczny taniec i pieśni z krainy wulkanów 

Warsztaty dla dzieci obejmują wybór etnicznych hawajskich legend i opowieści: mo’olelo przekazywanych ustnie, zgodnie z hawajską tradycją oraz naukę dotyczącą łodzi canoe: wa’a i wszystkiego, co się z nimi łączy: od lądu, oceanu i nawigacji po zarządzanie zasobami naturalnymi i ćwiczenia praktyczne, takie jak wyplatanie lin.

Osoby prowadzące warsztaty wzrastały w hawajskiej tradycji i posiadają doświadczenie w edukacji dzieci i młodzieży.

Opowieści mo’olelo ilustrowane są etnicznym tańcem hula, rdzennymi pieśniami oli i mele, zdjęciami i różnego rodzaju rekwizytami. Jest to niezwykła forma nauki i dzielenia się wiedzą na temat historii, ludzkich emocji, natury, aspektów duchowych i sposobu postrzegania świata. Historie skupiają się wokół Kupua – półbogów – których niezwykłe życie i dokonania obrosły legendą i pozwoliły im ze zwykłych śmiertelników stać się istotami należącymi do innego wymiaru. Według Hawajczyków zarówno wymiar fizyczny, jak i duchowy łączą się ze sobą, stanowiąc nierozerwalną całość. Nauka zawarta w historiach pomaga zrozumieć otaczający nas świat i naturę, przybliżając egzotyczną hawajską kulturę. Opowieści mo’olelo bazują na rdzennej mądrości i podpowiadają, jak wykorzystać zdobytą wiedzę do funkcjonowania w świecie.

Nasi nauczyciele o wymianie kulturowej: 

„Wymiana polega na tworzeniu relacji, która odzwierciedla się we wszystkich naszych kontaktach, niezależnie od tego, gdzie jesteśmy. W naszej kulturze zostaliśmy wychowani tak, aby stanowić jedność z otaczającymi nas oceanami, lasami, ziemią i górami. Nie istnieje oddzielenie. To połączenie z naturą jest dla nas inspiracją. W nim odnajdujemy naszą muzykę, nasz taniec, nasze pieśni, które są odzwierciedleniem wszystkiego, co nas otacza. Właśnie tym połączeniem z naturą pragniemy dzielić się ze wszystkimi, których napotkamy podczas naszej podróży”.