20.08 28 BAJEK ARABSKICH

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Wydawnictwo Blue Bird zapraszają na promocję „28 bajek arabskich” autorstwa Marka Dziekana z ilustracjami Wiktora Dyndo. Opowieści pochodzą z różnych części świata arabskiego: od Zatoki Perskiej po Ocean Atlantycki: z Kataru, Iraku, Syrii, Palestyny, Egiptu, Libii, Tunezji i Maroka.

20 sierpnia, od godzinie 18.00 dowiemy się, jak wymknąć się czarom ghula, gdzie jest środek Ziemi, kim jest starożytny ptak anka, kogo najbardziej boi się stary lis, a z czego dumny jest ojciec siedmiu córek. Zbadamy też, czy muł może wleźć do czajnika i czy mędrzec zawsze jest najmądrzejszy.

W magiczny nastrój niezwykłym akompaniamentem muzycznym wprowadzi nas Hubert Połoniewicz, a wybrane bajki ze zbioru czytać będzie Jolanta Olszewska – aktorka Teatru Dramatycznego w Warszawie i teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu.

W trakcie wieczoru „28 bajek arabskich” będzie można kupić w cenie promocyjnej.

Czwartek 20 sierpnia, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp wolny.

"28 BAJEK ARABSKICH"
prof. dr. hab. Marek M. Dziekan 

O mądrej córce wezyra, O mądrej córce wezyra, Ten czy ten?, Trzech Hasanów, O czarnych psach, Opowieść o drwalu, O gołębicy, lisie i czapli, Opowieść o krawcu, Ptak anka, O łańcuchowym diable, Muł w czajniku, O dinarze, który urodził dirhama, Ojciec siedmiu córek, Najpierw pomyśl, potem zrób, O lwie, szakalu i ośle, O księciu Nur az-Zamanie i księżniczce Fatitaz-Zaman, Uwięziony sułtan, Odważny Hammu i ghul, Druga opowieść o Odważnym Hammu, O lisie i lisku, Sułtan i kłamcy, Bajka o gołębiach, Córka tkacza, O żelazie i chłopcu, Hajna i ghul, Wierzysz osłu, a nie mnie?, Mysz, dziewczyna, mysz, Żmija i król żab 

To jest właśnie naszych "28 bajek arabskich". Pierwsza książka z naszej serii O bajkach, baśniach i legendach z różnych stron świata. Dlaczego bajki arabskie? Bo wierzymy, że w tym bezkresie pustyni ludzie snują piękne opowieści. 

Wybór 28 bajek arabskich prezentuje najrozmaitsze opowieści z różnych części świata arabskiego: od Zatoki Perskiej po Ocean Atlantycki. Są to opowieści z Kataru, Iraku, Syrii, Palestyny, Egiptu, Libii, Tunezji i Maroka, a także takie, które mają charakter ogólnoarabski. Wśród tych ostatnich wyróżnić należy bajki zaliczane do kanonu klasycznej literatury arabskiej (przede wszystkim ze słynnego cyklu Kalila i Dimna z VIII w.) oraz należące do literatury ludowej, jak te opowiadające o przemyślnym wesołku imieniem Dżuha. Są to zarówno bajki magiczne, jak i obyczajowe, czasem zaś pouczające opowiastki, w których brak magii i czarów, jest natomiast dużo mądrości. Bo przecież bajki mają nie tylko bawić, ale także uczyć. Nie mogło w nich zabraknąć tajemniczych stworów czyli dżinnów i ghuli, jak i zwykłych elementów krajobrazu miast i wsi arabskich. W trakcie lektury okaże się jednak, że w tym dalekim nam kulturowo, choć bliskim geograficznie świecie nie wszystko jest dziwne i niezrozumiałe. W niektórych bajkach znajdziemy tematy znane także z naszych bajek, jak choćby o niedobrej macosze. Człowiek wszędzie jest człowiekiem. I choć zawsze kształtuje go kultura, to niektóre problemy mają charakter ogólnoludzki. Oprócz tego, co nas dzieli, są więc sprawy, które nas łączą. I to jest najważniejszy przekaz tej książki. 


Organizacja: Karolina Krzywicka, kustosz MAiP