08.11 Butoh - droga życia. Taniec japoński; czy na pewno?

8 listopada, w Muzeum Azji i Pacyfiku zapraszamy na spotkanie z Yoshito Ohno "Butoh - droga życia. Taniec japoński; czy na pewno?"

Spotkanie z Yoshito Ohno, spadkobiercą filozofii i metody twórców butoh Tatsumiego Hijikaty i Kazuo Ohno. Artysta przyjechał na zaproszenie fundacji Pompka w ramach cyklu „Japońscy mistrzowie butoh - prezentacje” objętego honorowym patronatem przez Ambasadę Japonii w Polsce, w ramach którego poprowadzi warsztaty i zaprezentuje spektakl "Kwiat i Ptak. Butoh - droga życia". BUTOH - kontrkulturowa forma tańca powstała w powojennej Japonii w końcu lat 50-tych, w okresie załamania się dotychczasowych wartości. Podówczas nowy i do dziś nie podlegający żadnym kwalifikacjom rodzaj ruchu scenicznego, narodził się w obliczu buntu wobec tradycyjnych form teatralno-tanecznych i nadchodzących z zachodu nowych trendów. BUTOH nie tylko nie skostniało w określonych przez siebie ramach ale przekracza wszelkie granice i wciąż jest otwarte na inwencje twórców. Czy jest to więc "taniec japoński"?

Ponadto polecamy również inne wydarzenia w ramach wizyty artysty w Polsce:

• Wernisaż wystawy „Butoh u źródeł”
4 listopada, 20.30 / Galeria Studio
Zaprezentowane zostaną zdjęcia artystów - w tym materiały archiwalne wykonane przez znakomitych fotografów japońskich, m.in. Eikoh Hosoe, Nobuyoshiego Araki, Naoyę Ikegami, jak również fragmenty wypowiedzi mistrzów oraz materiały video ze spektakli. Wystawa potrwa miesiąc.

• Spektakl „Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia” w choreografii mistrza Hijikaty 
5 listopada, 18.30 / Teatr Studio
Spektakl składa się z kilku scen-obrazów, którym towarzyszy współtworząca nastrój muzyka; prezentowane jest też video z 1960 roku autorstwa japońskiego fotografa – Eikoh Hosoe. 

• Warsztaty butoh, prowadzone przez Yoshito Ohno
7 i 8 listopada, 10.00 / Galeria Studio
Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich chętnych – zarówno aktorów, performerów czy tancerzy jak osób nie posiadających żadnego doświadczenia w pracy z ciałem. 

Szczegółowe informacje na temat warsztatów i rekrutacji na stronie organizatora www.fundacjapompka.org.pl

...........................................................................................................
---Kraków---
• Warsztaty butoh, prowadzone przez Yoshito Ohno
10 listopada, 17.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
• Spektakl „Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia”
w choreografii mistrza Hijikaty 
12 listopada, 19.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

---Poznań---
• Spektakl „Kwiat i Ptak. Butoh – droga życia”
w choreografii mistrza Hijikaty 
14 listopada, 19.00
Studio Słodownia/Art. Stations Foundation

Organizator: Fundacja Pompka, www.fundacjapompka.org.pl
Partnerzy: Japan Foundation, Art Stations Foundation, Fundacja im. Takashimy, Galeria Studio, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, Muzeum Azji i Pacyfiku, Teatr Studio, 
Patroni medialni: Japonia-online, Torii, taniecpolska.pl