20.11 „STRZEŻ SWOJEJ ZASŁONY, SIOSTRO! PILNUJ SWOICH OCZU, BRACIE!” – IRAŃSKI HEDŻAB W TEORII I PRAKTYCE20 listopada Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Klub Laurazja zapraszają na spotkanie:

„STRZEŻ SWOJEJ ZASŁONY, SIOSTRO! PILNUJ SWOICH OCZU, BRACIE!” – IRAŃSKI HEDŻAB W TEORII I PRAKTYCE

Wykład Aleksandry Szymczyk w ramach cyklu „Współczesna kultura Iranu”.
Niewiele aspektów kultury irańskiej wzbudza na Zachodzie tyle zainteresowania (i kontrowersji), co hedżab, czyli przestrzeganie zasad skromnego ubioru. Choć w Iranie nakaz dotyczy obu płci, to wizerunki kobiet wykorzystywane są do utrwalania negatywnych stereotypów dotyczących relacji władzy w społeczeństwie. 

Od kilku lat w Iranie zaobserwować można dynamiczne zmiany obyczajowe, a co za tym idzie, również zmiany w podejściu do kwestii hedżabu. Czy zasłona jest symbolem opresji, jak chciałyby to widzieć zachodnie media? Jak faktycznie wyglądają kobiety w przestrzeni publicznej? Jakie głosy słychać obecnie w debacie na temat skromnego stroju? 

Gdzie leżą granice wciąż akceptowalne dla władz Islamskiej Republiki Iranu? 
Wykład o współczesnej historii hedżabu, strategiach zakrywania i odkrywania, paradygmatach i wzorcach oraz łamaniu i utrwalaniu stereotypów, uzupełniony o materiał wizualny, to drugie spotkanie z cyklu „Współczesna kultura Iranu”.


Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24
20.11.2015 r., godz. 18.00
Wstęp 9 zł