24.11 NEPAL. PODNIEBNA KRAINA HIMALAJÓW

Muzeum Azji i Pacyfiku oraz grupa autorska IN MUNDO zapraszają na pokaz slajdów Katarzyny i Andrzeja Mazurkiewiczów - "NEPAL. PODNIEBNA KRAINA HIMALAJÓW", w ramach cyklu pokazów "Slajdy podróżnicze IN MUNDO w Muzeum Azji i Pacyfiku".


Wtorek 24 listopada, godz. 19.00. Wstęp 10 zł.
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.


Ośnieżone szczyty Himalajów są magnesem przyciągającym turystów z całego świata. Nie trzeba brać udziału w ekspedycji wysokogórskiej żeby zobaczyć niemal jak na wyciągnięcie ręki najwyższą górę świata - Mount Everest czy inne ośmiotysięczniki. Można wyruszyć na trekking górską wędrówkę dostępną dla „normalnych” turystów górskich. Powędrujemy wspólnie do podnóża Mount Everestu, dookoła Annapurny i do Sanktuarium Annapurny.

Zanim wyruszymy w góry, zwiedzimy królewskie miasta doliny Kathmandu, które oferują wspaniałą newarską architekturę: świątynie i pałace ozdobione misternymi drewnianymi rzeźbami, zanurzymy się w nastrojowych uliczkach i klimatach dnia codziennego.
A potem już powędrujemy szlakami karawanowymi do podnóża Mount Everestu i dookoła Annapurny.

Południowe zbocza Himalajów są urozmaicone krajobrazowo; od dżungli, przez pola ryżowe, wartkie rzeki których brzegi spinają wiszące mosty, aż do wysokogórskich lodowców spływających z potężnych gór.
W wielu miejscach spotyka się świątynie, kamienne czorteny z rzeźbionymi w modlitwy kamienie i różnobarwne flagi modlitewne powiewające na wietrze. Żarliwe wyznawanie buddyzmu i hinduizmu pomaga mieszkańcom tych terenów przetrwać w trudnych górskich warunkach. Przechodząc przez wioski przyglądamy się codziennemu życiu ich mieszkańców i obserwujemy dużą różnorodność etniczną.

Popularne trasy trekkingowe przechodząc przez wioski, najczęściej prowadzą szlakami handlowymi, na których można spotkać tragarzy dźwigających ciężkie kosze z towarami, objuczone karawany koni lub jaków i pielgrzymów wędrujących do świętych miejsc Himalajów.


Organizacja: Grupa autorska IN MUNDO
Karolina Krzywicka, kustosz MAiP