10.12 "BAHAR ZNACZY WIOSNA"


Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Wydawnictwo Poławiacze Pereł zapraszają na niezwykły wieczór prezentujący książkę "BAHAR ZNACZY WIOSNA", łączącą baśniowe motywy literackie i źródła historyczne. Gościem spotkania będzie autorka książki dr Agnieszka Aysen Kaim, turkolożka i orientlistka, zaangażowana w wiele projektów artystycznych i teatralnych.

O książce:
Bahar przychodzi na świat w Stambule, mieście rozpiętym pomiędzy Europą i Azją. Życie Bahar jest drogą, ale też mostem pomiędzy Turcją, rządzoną przez sułtana, a Polską (Lechistanem), którą włada król. Kobietą i metaforą.

Autorka umiejętnie układa mozaikę z baśniowych motywów literackich i źródeł historycznych.

Książka o przekraczaniu granic, zarówno geograficznych, jak i społecznych, a przede wszystkim o podążaniu drogą własnych talentów i marzeń.

Tekst
Agnieszka Ayşen Kaim: urodzona w Polsce, z matki Turczynki i ojca Polaka, wychowana w Polsce, sięgająca do swych tureckich korzeni w pracy zawodowej i artystycznej.
Tłumaczka języka tureckiego, wykładowczyni akademicka w stopniu doktora (turkologii). Na co dzień mama i opowiadaczka ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”, zajmującego się badaniem i praktykowaniem sztuki przekazywanej oralnie. Animatorka imprez kulturalnych, poświęconych Turcji i Bliskiemu Wschodowi. Publikuje na temat tureckiej literatury, teatru i filmu. Sztukę opowiadania praktykuje od 14 lat, ale po raz pierwszy swoją bajkę spisała, dla czytelników wydawnictwa Poławiacze Pereł, z pomocą swojej 7-letniej córeczki Barbary Bahar.

Ilustracje
Nežka Šatkov: Polska ilustratorka, rocznik 1989. Ukończyła media rysunkowe na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Zajmuje się ilustracją prasową i książkową. Dla wydawnictwa Poławiacze Pereł zilustrowała w 2013 roku książkę „Zebra” Ifi Ude, a w 2014 „Opowieści spod oliwnego drzewa” Aidy Amer.

Książka jest tomem III serii "½+½=∞" – to otwarta seria, zaplanowana na wiele lat. Poszczególne tomy piszą na zamówienie wydawnictwa osoby dwukulturowe, pół Polki i pół Polacy. Każdy z autorów wnosi do naszej kultury nową wartość, wynikającą z wychowania na styku kultur, nieraz bardzo odległych. Autorzy mają wolną rękę w doborze odbiorcy i tematu książki. Nieskończenie wiele spojrzeń na międzykulturowość, zawsze z polskim akcentem.

Książka objęta patronatem Ambasady Turcji w Polsce

Czwartek 10 grudnia, godz. 18.00
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Solec 24 w Warszawie
Wstęp wolny.

Organizacja: Wydawnictwo Poławiacze Pereł
Karolina Krzywicka, kustosz MAiP

www.polawiaczeperel.com.pl
www.facebook.com/WydawnictwoPolawiaczePerel