15.12 INDONEZJA - W CIENIU WULKANÓW - pokaz slajdów Małgorzaty i Marcina Złomskich


Borobudur, Jawa, fot. Małgorzata i Marcin Złomscy
Muzeum Azji i Pacyfiku oraz grupa autorska "In Mundo" zapraszają na pokaz slajdów Małgorzaty i Marcina Złomskich - "INDONEZJA - W CIENIU WULKANÓW", w ramach cyklu pokazów slajdów podróżniczych "In Mundo w Mundo w Muzeum Azji i Pacyfiku"

Wtorek, 15 grudnia, godz. 19.00
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24, Warszawa.
Wstęp 10 zł

Indonezja to ponad siedemnaście tysięcy wysp rozdzielających wody Pacyfiku od Oceanu Indyjskiego. Dzięki naturalnym barierom, które przez wieki ograniczały wzajemne wpływy każda z nich jest inna â krajobrazowo, kulturowo i religijnie. Podczas pokazu odwiedzimy pokrytą gęstą dżunglą Sumatrę, w której żyją orangutany i ludy praktykujące niegdyś kanibalizm. Na Jawie przywitamy dzień stając na szczycie buddyjskiej świątyni Borobudur, którą przez wieki skrywał wulkaniczny pył. Bali oprócz pięknych plaż zachwyci nas zielenią tarasowych pól ryżowych i bogactwem hinduistycznych obrzędów. Na Lomboku zdobędziemy szczyt imponującego wulkanu Rinjani i odpoczniemy na rajskich wysepkach Gili położonych u jego wybrzeży. Odwiedzimy też kolorowe Flores, a na wyspie Timor dotrzemy do tradycyjnych wiosek, w których do dziś władzę sprawują królowie.

Pod koniec naszej fotograficznej podróży odwiedzimy również Timor Wschodni â najmłodsze z państw. W krytych słomą chatach będziemy płacić dolarami, porozmawiamy po portugalsku i poczujemy się jak na wojennym froncie.

W wędrówce towarzyszyć nam będą unoszące się nad kraterami białe pióropusze pyłów i oparów â czasem potężne i groźne, a czasem tylko leniwie płynące po bezchmurnym niebie. Nigdzie indziej na świecie tak wielu ludzi nie żyje w cieniu czynnych wulkanów. Wulkan może zabić w różny sposób: upiec w lawie, udusić w błocie lub utopić falami tsunami. Indonezja rozciąga się bowiem wzdłuż nadpobudliwego Pierścienia Ognia.


Organizacja: Grupa "In Mundo"
Karolina Krzywicka, kustosz MAiP