16.03 CHINY - WYBRANE OBIEKTY Z LISTY UNESCO


16 marca o godz. 18.00 Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie:
CHINY - WYBRANE OBIEKTY Z LISTY UNESCO - ciąg dalszy

Maciej Kołodziejczyk z Klubu Laurazja przedstawi miejsca, które wspaniale ilustrują bogactwo cywilizacji Państwa Środka.
Wstęp 10 zł

Historia Cesarstwa Chińskiego zaczyna się od nagłego jak eksplozja zjednoczenia i ustanowienia cesarstwa, póżniej pulsuje w rytm rozkwitu i upadku kolejnych dynastii. Kończy się natomiast powolną agonią dynasti mandżurskiej. Dobrze wszystkim znane nazwy, takie jak Armia Terakotowa, Jedwabny Szlak, Góry Żółte czy Wielki Kanał, ale także te mówiące znacznie mniej, jak Yungang, Longmen, Dengfeng, Toulou czy Ping Yao łączy jedno: wpis na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pojedyncze ich historie zebrane razem tworzą niezwykle barwny obraz ponad dwutysiącletniego trwania imperium.

Na obrazie tym jak na niekończącym się jedwabnym zwoju zobaczymy pojawienie się i tryumf buddyzmu, jego niezwykłe praktyki duchowe i cielesne. Prześledzimy ślady największych transazjatyckich arterii handlowych na lądzie i wodzie. Będziemy podziwiać bogactwo i pracowitość warownych miast kupców i bankierów. Zadzwią nas ziemne domy wewnętrznych emigrantów. Wyrafinowany smak i umiłowanie dzikiej natury przypieczątują panoramy Gór Żółtych.