18.03 CHAPHUREM RINPOCZE


18 marca o godz. 18.00 Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na spotkanie z:
CHAPHUREM RINPOCZE

Mnich bon o astrologii tybetańskiej : spotkanie z mistrzem medytacji i uczonym, gruntownie wykształconym w tradycji Bonpo, przedbuddyjskiej religii Tybetu; wstęp 15 zł
Gość Szkoły Bon 

Chaphur Rinpoche urodził się w Amdo Ngaba we Wschodnim Tybecie i pochodzi z linii Chaphur – jednej z najstarszych i najważniejszych linii rodzinnych w Tybecie, jak też jednej z sześciu głównych linii przekazu w regionie Amdo, których kolejne inkarnacje związane są z klasztorem Nangzhig. W wieku 16 lat, w niebezpiecznych warunkach, Chaphur Rinpoche opuścił Tybet i przez wiele dni podróżował pieszo, przez Tybet, Nepal i Indie, aby rozpocząć studia w Szkole Dialektycznej Bon klasztoru Menri – głównym klasztorze tradycji Bon na uchodźstwie, który znajduje się w Dolanji w Indiach. W 2006 roku Chaphur Rinpoche został uhonorowany przez Bibliotekę Tybetańską w Dharamsali przyznaniem tytułu Monk Science Scholar, by docenić jego uwieńczone sukcesem badania porównawcze zachodniej i tybetańskiej kosmologii. W 2008 roku, po piętnastu latach studiów, z powodzeniem zdał egzaminy i uzyskał tytuł Gesze klasztoru Menri (tytuł ten odpowiada zachodniemu doktoratowi z filozofii). Specjalnością i zarazem szczególnym talentem Chaphura Rinpoche jest sztuka kaligrafii, w której osiągnął poziom mistrzowski, ucząc się pod kierunkiem Jego Eminencji Bon-Gya Rinpocze z klasztoru Bon-Gya w Amdo. Pięknym przykładem tej trudnej sztuki jest chociażby logo Fundacji Klasztoru Nangzhig, które Rinpoche własnoręcznie namalował. 
Rinpoche jest założycielem i duchowym przywódcą Instytutu Gyalshen, którego siedziba mieści się w Berkley w Kalifornii. Główną misją Instytutu jest zachowanie oraz upowszechnianie kultury i tradycji Tybetu oraz jej źródeł, czyli starożytnego królestwa Sziang-Sziung. 
Chaphur Rinpoche zaangażowany jest w rozliczne projekty oraz podejmuje wiele podróży, mających na celu nauczanie, wyjaśnianie, upowszechnianie duchowych praktyk bon, a także czy tłumaczenie świętych tekstów Bon.

Plan wizyty Gesze Chaphura Rinpoche w Polsce: 
16 - 17 marca 2016 r. Wrocław - Nauki Bardo 
19 - 20 marca 2016 r. - Wilga - odosobnienie „The Healing Wisdom and Initiation of Takla Mebar” „Uzdrawiająca Mądrość i inicjacja Takla Mebar” 
22- 23 marca 2016 r. - Białystok - Nauki Dzogczen

Wszelkie informacje na stronie ligmincha.pl lub pod adresem zarzadligmincha@gmail.com