04.05 PIELGRZYMKA DO JAPONII-W POSZUKIWANIU ŻYWEJ TRADYCJI

4 maja Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza na wykład:

PIELGRZYMKA DO JAPONII-W POSZUKIWANIU ŻYWEJ TRADYCJI
Nyoze Kwong (Kalifornia, USA), nauczyciel z linii Suzuki Roshi japońskiego buddyzmu Zen Soto, opowie o swojej pielgrzymce do Japonii, do klasztoru Eiheiji i żywej tradycji przekazu Zen od mistrza Dogena (XIw.)
Wstęp wolny

Nyoze Kwong dorastał w Ośrodku Zen na Górze Sonoma (Sonoma Mountain Zen Center), dzięki czemu absorbował nauczanie oraz podejście zen odkąd ukończył 4 lata. Zdobył tytuł licencjata na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Cruz (USA) na kierunku Antropologia/Archeologia. Zajmował się zbieraniem funduszy na Wydziale Inżynierii Uniwerstytetu Stanford. W 1998 mieszkał oraz pracował w Ośrodku Zen Upaya w Santa Fe w Nowym Meksyku (USA), gdzie przez 2,5 roku studiował Społecznie Zaangażowany Buddyzm z roshi Joan Halifax oraz roshim Bernie Glassmanem z Zakonu Pokoju. 
W 1987 otrzymał świeckie wskazania w Ośrodku Zen na Górze Sonoma, a w 2009 roku został ordynowany jako mnich nowicjusz przez roshiego Jakusho Kwonga. W listopadzie 2014 roku otrzymał przekaz, a czerwcu 2015 roku stał się pełnym mnichem dzięki cermonii zuise w Eihei-ji oraz Soji-ji. W 2012 roku Nyoze odbył formalny trening w Eihei-ji - Głównej Świątyni Sotoshu. Został rozpoznany jako nito kyoshi w linii roshiego Shunryu Suzukiego. 
Obecnie Nyoze kieruje praktyką w Ośrodku Zen na Górze Sonoma (SMZC) oraz pełni tam funkcję Dyrektora Wykonawczego. Mieszka w Ośrodku razem z żoną Kashin oraz ich 8-letnim synem Ejo.