23.04 Dzień Wolnej SztukiMuzeum Azji i Pacyfiku zaprasza:

Dzień Wolnej Sztuki

W tym roku odbędzie się szósta, ogólnopolska edycja Dnia Wolnej Sztuki. Tego dnia nasi pracownicy zaprezentują Wam 5 obiektów z wystawy "Od Ramajany do współczesności - indyjskie malarstwo Madhubani". Podpowiedzą również jak na nie patrzeć i co może z tego wyniknąć. Wspólne oglądanie dzieł sztuki będzie wstępem do warsztatów kreatywnego pisania. 

Wstęp wolny

O akcji możecie przeczytać tu: 
Dzień Wolnej Sztuki organizujemy od 2011 roku. Przez te pięć lat w prawie 60 muzeach w całej Polsce przekonywaliśmy zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość.

Przekonywaliśmy, że lepiej jest obejrzeć mniej obiektów, ale za to móc się nad nimi zastanowić.

Według badań goście muzeów statystycznie spędzają przed każdym dziełem sztuki osiem sekund. Dzieje się tak dlatego, że wchodząc do muzeum, czujemy się zmuszeni do obejrzenia wszystkich dzieł, które się w nim znajdują. Efekt jest taki, że bezrefleksyjnie i kompulsywnie przebiegamy dziesiątki sal muzealnych, po czym jesteśmy zmęczeni i źli. Co gorsza, kompletnie nie pamiętamy i nie rozumiemy tego, co właśnie obejrzeliśmy.

Lekarstwem na tego typu bierne i męczące zwiedzanie jest Slow Art - ruch Wolnej, a raczej Powolnej Sztuki.

23 kwietnia 2016 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Po zwiedzaniu uczestnicy zostaną zaproszeni na spotkanie, w czasie którego będą mogli porozmawiać o swoich wrażeniach.

Każde dzieło sztuki ma swoją historię do powiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać.

W 2016 roku patronami medialnymi akcji zostali: Gazeta Wyborcza, TOK FM, i Co Jest Grane.