02.07 Wystawa "Ferdynand Mendes Pinto – Olśnienia"


FERDYNAND MENDES PINTO – OLŚNIENIA
2.07 – 7. 07.2016

Wystawa opowiada o wyprawach Ferdynanda Mendes Pinto, Portugalczyka, który przez 21 lat, od 1537 do 1558 r., podróżował po całej Azji i był jednym z pierwszych Europejczyków, którzy dotarli do Japonii. Po powrocie do Portugalii, podróżnik postanowił zebrać swoje doświadczenia w książce pt. „Peregrynacje”, która stała się jedną z najczęściej tłumaczonych i najbardziej znanych książek podróżniczych literatury portugalskiej.

Wystawa opatrzona jest ilustracjami João Fazendy, jednego z najlepszych rysowników tworzących aktualnie w Portugalii i została przygotowana przez Instytut Camõesa, który odpowiada za promowanie języka i kultur portugalskich.

Uroczyste otwarcie odbędzie się 2 lipca 2016, o godzinie 17.45. Uświetni je obecność Pani Ambasador Portugalii w Warszawie, Marii Amelii Paivy.

Następnie, dr hab. prof. UW Anna Kalewska wygłosi wykład „„Portugalskie podróże na Dalekim Wschodzie: Ferdynand Mendes Pinto i Peregrynacja (Peregrinação)”. 
Wstęp WolnyWystawie towarzyszą:
WARSZTATY RODZINNE: ŚLADAMI FERDYNANDA MENDESA PINTO
2 lipca 2016, godz. 10.00 (I grupa), godz. 12.30 (II grupa) 
Szymon Góralczyk (opowiadacz z Karawany Opowieści) zabierze uczestników na wyprawę. Wyruszą oni wielkim statkiem przez niezmierzony ocean, ku ludom Azji zamieszkującym tajemnicze kraje. Tomasz Madej (MAiP) przybliży świat tradycyjnych gier i zabaw azjatyckich. Sprawdzi refleks, wytrzymałość i inne cechy które powinien posiadać każdy odkrywca pragnący poznać Azję. 

Wstęp wolny. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-12 lat. Liczba miejsc ograniczona. Przyjmujemy zapisy na warsztaty wyłącznie drogą mailową, prosimy wysyłać zgłoszenia na adres: edukacja@muzeumazji.pl W tytule maila prosimy wpisać Śladami Ferdynanda Mendesa Pinto a w treści imię i wiek dziecka. 

Organizatorzy:
Ambasada Portugalii w Warszawie oraz Instytut Camõesa